2025 május 03

Részvényenként 100 forint a Matolcsy-bukta az OTP-n

A kormány által szerdán bejelentett újabb költségvetési kiigazító intézkedések közül kettőben is negatívan érintett az OTP: az egyik, hogy elhalasztják a bankadó jövő évre tervezett felezését, míg a másik szerint a 2013-tól bevezetendő pénzügyi tranzakciós illeték – eredetileg 0,1 százalékosra tervezett – mértékét megduplázzák.

Az OTP Bank idén 29 milliárd forint bankadót fizet. A korábbi tervek szerint ez az összeg csökkent volna a felére, azonban a különadó 14,5 milliárdos csökkenésével a jövő évben már nem számolhatunk. Ráadásul az is kérdéses, hogy vajon tényleg csak egy évvel kerül-e elhalasztásra a bankadó csökkentése. Tekintve, hogy 2014 választási év, nehéz elképzelni, hogy egy ilyen évben a kormányzat elengedne 72 milliárd forint különadót a bankszektornak.

A pénzügyi tranzakciós illeték duplázása a Concorde elemzőinek számításai szerint a korábbi tervhez képest további 10 milliárd forinttal sújtja az OTP Bankot és/vagy annak ügyfeleit. Továbbra is kérdéses, hogy a bankok milyen mértékben hárítják át a tranzakciós illetéket az ügyfeleikre. Az, hogy a bankadó nem feleződik, véleményük szerint arra fogja sarkallni a bankokat, hogy a tranzakciós illetéket minél nagyobb mértékben terheljék rá az ügyfelekre.

Összességében a fenti intézkedések negatívan hatnak a bank eredményességére – hangsúlyozta Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője, mondván, előzetes becslésük szerint közel 11 százalékkal kell csökkenteni a jövő évi eredményvárakozásokat a szerdai bejelentések miatt. Az intézkedéscsomag azt is jelenti – tette hozzá -, hogy a kormánynak valószínűleg nem áll szándékában megállapodni az IMF-fel. A bankok további ilyen mértékű adóztatása egy olyan gazdaságpolitikai elem, amelyet a Nemzetközi Valutaalap – legalábbis eddigi nyilatkozatai alapján – nem támogat.

Részvényenként 62 forint a hatása annak, hogy az OTP a korábbi tervek szerint 17 milliárd forintra feleződő bankadó helyett mégis 34 milliárd forintot fizethet jövőre – mondta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, hozzátéve: ezen felül a tranzakciós adóemelés is negatív hatású, bár a felső határ (6 millió forintos tranzakció) emeléséről nincs információ így a hatása enyhébb lehet. Mindösszesen tehát maximum 100 forintos negatív hatással számolhatunk részvényenként, viszont a piaci szereplők a bankszövetséggel kötött megállapodás felrúgását követően hihetik azt, hogy a 2014-re sem törlik el – a jelenlegi tervekkel ellentétben – a bankadót.

Nem kell rohanni az OTP papírért – mondta Gyurcsik Attila, jelezve, a Concorde a korábbi intézményi felülsúlyozás ajánlását egyenlő súlyozásra módosította. Azóta ugyanis, hogy tavaly novemberben vételre ajánlották a részvényt, annak árfolyama 33 százalékkal emelkedett. Igaz, akkor még a várható IMF megállapodás és az alacsony értékeltség miatt tartották vonzónak a papírt. Míg mára – köszönhetően a részvényárfolyam elmúlt egy évben bemutatott robosztus emelkedésének –, az OTP értékeltsége kevésbé vonzó, mint egy éve, ráadásul a szerdán bejelentett kormányzati intézkedések az IMF-fel történő megállapodást is veszélybe sodorják.

Nagyon hangulatfüggő a papír – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Mint mondta, a szerdai kormányzati bejelentés előtt 4400 fölött volt a lokális csúcs, aztán leverték 4000-ig, azóta a kettő között mozog. Szerinte a visszatérésen gondolkodóknak 4000 forint alatt érdemes a beszállással próbálkozni, annál is inkább, mert 3900 közelében is erős támasz szint (50 napos mozgó átlag) húzódik.