2025 május 17

Rázós szakasz előtt a Richter

Magyarán önmegvalósító próféciát szül. Szóval, nincsen mese, a Richterrel az úgynevezett uborkaszezonban is érdemes kereskedni. A volatilitásra azért ügyelni kell. Tehát öveket becsatolni!  Sikerült meglepnie a piacot a Richternek. No, nem a ma bejelentett részvényaprózással, hanem annak időzítésével. A befektetők és az elemzők jobbára nyár végére várták a stock splitet, ehhez képest már július 16-tól 1,000 forintról 100 forintra változik a Richter részvények névértéke. Pontosabban, a T+3 szabály miatt, először a július 11-i tőzsdenapon lehet kereskedni a gyógyszercég 100 forint névértékű törzsrészvényeivel.

A részvényfelaprózódás (stock split) elméletileg nem kellene, hogy bármit is jelentsen a részvényárfolyamra nézve – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: józan ésszel végiggondolva a kérdést, a vállalat fundamentumaiban nem történik attól változás, hogy a részvények névértéke most pont egyszáz vagy éppenséggel egyezer forint, és mivel az alaptőke változatlan marad, következésképpen csak a részvényszám nő ilyenkor. Miután a vállalat eszközeinek piaci értéke a felaprózódástól nem változik, ennél fogva a részvények piaci kapitalizációjának sem kellene változnia.

A részvényaprózás tehát egy olyan speciális játék, melynek a kifizetési mátrixa minden mezőben nullákat tartalmaz. Amennyiben az érték hiába oszlik el több részvény között, mivel a részvénytulajdon ugyanolyan arányban változik, senki sem nyer, és senki sem veszít. Ehhez képest meglehetősen rejtélyes, hogy miért várt és vár olyan sokat a piac a felaprózástól, amely egyébként elég gyakori parkett esemény, vagyis a menedzsmentek is sokat remélnek ettől a lépéstől.

A hír javíthatja a Richter likviditását, ami egyenes utat jelenthet, hogy novemberben visszakerüljön az MSCI Magyarország és feltörekvő piaci indexébe – vélekedett Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, hozzátéve: bár számításaik szerint a felaprózás pozitív “hatása” nélkül is megugraná az MSCI metodológia alapján számolt minimum szintet a papír.

A tapasztalatok szerint a stock split nyomán a részvény árfolyamának volatilitása változik, annak eredményeként, hogy megnő azon piaci szereplők száma, akik hisznek a részvényaprózódás pozitív hatásában – mondta Vágó Attila. Szerinte, arra is érdemes figyelni, hogy ezek a szereplők, a kockázatok nem kielégítő ismerete és kezelése, illetve az alacsonyabb veszteség-, és stressz tűrő képességük okán, vagy nem ritkán finanszírozási okok miatt rövidebb ideig tartják a – tapasztalatok szerint – kevésbé diverzifikált portfóliójukban a részvényt. Ráadásul, ezzel párhuzamosan értelemszerűen csökken az intézményi befektetők aránya, ami akár a forgási sebesség visszaeséséhez vezethet, tehát a kívánt hatással akár ellenkező eredménye is lehet egy részvényfelaprózódásnak.

A Richter mégis pozitív kivétel lehet, ha az MSCI indexbe való visszakerülés reménye, afféle önmagát erősítő próféciaként további vételeket generál. Arról nem is szólva, hogy a növekvő likviditás nyomán az intézményi befektetők is aktivizálódhatnak, hiszen nagyobb pozíciókat vállalhatnak a beragadás veszélye nélkül.

Ezt a spekulációt, akár meg is játszhatjuk. Gabler Gergely szerint a mai bejelentés (részvényfelaprózás) miatt újraindulhat a spekuláció a piacon, hogy a Richter novemberben visszakerül az MSCI feltörekvő piaci indexébe, ami lendületet adhat az árfolyamnak. A Richter tavaly 10 százalékot esett, amikor kiderült, hogy el kell hagynia az indexet, amit azóta sem sikerült igazán korrigálnia.