
Putyin villantott a magyaroknak
Megszokhattuk már, hogy az orosz újságok olvasói mindig első kézből tudhatnak arról, amit a magyar kormány igyekszik eltitkolni. Így volt ez tavaly nyáron is, amikor Budapesten tárgyalt a Roszatom, vagyis az oroszországi nukleáris szektort felügyelő állami vállalat első embere. Éppen ezért aligha lephette meg a piacot, hogy a paksi szerződés részleteit is az orosz kormányportálon tették közzé. Igaz, ma reggel már nem volt elérhető a dokumentum, vagyis Putyin elnök csak villantott egyet …
Ne gondoljuk, hogy az oroszok kifejezetten kellemetlenkednek velünk. Annak ellenére sem, hogy tavaly Rogán Antal frakcióvezető bizalmasnak szánt moszkvai szavait is előbb hozták nyilvánosságra, mint hogy a repülője leszállt volna Ferihegyen. Még abból sem kell különösebb következtetéseket levonni, hogy épp az 1848-as pesti forradalom évfordulójának előestéjén dobnak be Moszkvában egy olyan szerződéstervet, amelynek az egyik hiteltörlesztési fordulónapja március 15. Vegyük észre, hogy nemzeti ünnepünk nem a „Függetlenség napja”! Oroszország szakértők szerint egy ottani kormányhivatalnoknak vagy pénzügyi szakértőnek lényegében „halvány gőze sincs” a magyar érzékenységekről.
Magyarán azt a birodalmi érzéketlenséget kapjuk a moszkvai adminisztrációtól, ami minden „üzleti partnernek” jár. Ez tulajdonképpen csak az orosz medve békés cammogása…
Kérdés, hogy a legnagyobb létszámú magyar külképviselet vajon miért nem készíti fel a magyar kormányt a helyi viszonyok kezelésére? Vagy ha igen, akkor miért nem figyelnek a diplomaták jelzéseire?
Olcsó hitelnek híg a kamata?
Még a „villantás” után is nehéz lenne elemezni az orosz szerződéstervezetet. Ehhez ugyanis nem elég oroszul tudni, valójában hiteles szakfordítás kellene. Ennek hiányában legfeljebb a hitelkamatokba kapaszkodhatunk bele.
Az építkezés megkezdésétől a törlesztés megkezdéséig 3,95 százalékos lesz az orosz hitel kamata, amely ezt követően hétévenként emelkedik, rendre 4,5, 4,8 majd 4,95 százalékra. Magyarán a végén már közel 5 százalékos kamatteherrel számolhatunk. Ez első látásra kedvezőnek látszik, hiszen a magyar állam jelenleg 5-7 százalékos kamattal tud hitelhez jutni.
Nem szabad azonban elfeledkezni a magyar államadósság mostani bóvli besorolásáról. Hosszú távon, feltéve, hogy nem az államcsődre játszik a mindenkori kormány, jó eséllyel lehet arra számítani, hogy visszakapaszkodunk a befektetésre ajánlott kategóriába, s ennek nyomán sokkal kedvezőbb hitelfelvételi lehetőségeink lehetnek.
A baráti lengyel sajtó is elfordult
Utólagos okoskodásnak látszik, bár valójában már januárban is feltűnő volt, hogy mennyire könnyen egyezségre jutott a magyar miniszterelnök Putyin elnökkel. Akkor az orosz forgatókönyvek már nyilván számoltak a kijevi konfliktus eldurvulásával, s Moszkvából nézve bármilyen kicsiny halacska is Magyarország, mégis csak az Európai Unió tagja került a szákba. Észre kell venni, hogy a nemzetközi szankciók árnyékában mára orosz szempontból jelentősen felértékelődött ez a megállapodás.
Az is feltűnő, hogy immár a „baráti sajtó” is ekézi a magyar kormányfőt az Ukrajnával szembeni szenvtelensége miatt. Minap épp a Gazeta Polskában jelent meg a Szégyen, gyalázat Viktor! című glossza, amelyben arról írnak, hogy mekkora csalódást kelt Orbán Viktor beszédes hallgatása, hiszen 1989-ben ő még a nemzeti függetlenség bajnoka volt. Önmagában egy vélemény, persze, nem oszt, nem szoroz. Igen ám, de éppen a Gazeta Polska választotta idén januárban a 2013-as év emberévé Orbán Viktort. És ennek a lapnak az olvasói klubja indított 2012-ben buszokat a békemenetre.