
Öt nap esés után stagnál az arany
A részvénypiacok tovább szárnyalnak, az S&P 500 és a Dow Jones tegnap is rekordszinten zárt, ez pedig csökkentheti az arany menedékszerepét a piacon, a befektetők ugyanis a jelek szerint hajlandóak kockázatosabb eszközökbe tenni a pénzüket. Tegnap várakozásokat alulmúló feldolgozóipari adat érkezett az Egyesült Államokból, azonban ez is csak rövid időre emelte meg pár dollárral az arany árfolyamát, utána egyből visszakorrigálta a jegyzés négy hónapos mélypontja közelébe. Az ISM beszerzésimenedzser-indexe 54,9 pontról 53,2 pontra csökkent májusra, szemben a várt 55,8 pontos értékkel.
Tegnap a legnagyobb aranyfogyasztó országnak számító Kínában ünnepnap miatt nem volt kereskedés, azonban a piac arra számított, hogy ezt követően ismét visszatérnek a kínai befektetők az arany piacára. Ennek ellenére a ma már aktív kereskedés során nagyon alacsony volt a nemesfém iránti kereslet, ennek híján továbbra sem tudott érdemben emelkedni az arany árfolyama.
A spot arany árfolyama ötnapnyi esés után ma nem mutat különösebb elmozdulást, kis mértékű emelkedés után jelenleg 1 246,3 dollár körül mozog az unciánkénti jegyzés.
Iránykeresés jellemzi az olaj mozgását
Csökkenést követően szűk tartományban ingadozik az olaj árfolyama a mai kereskedés alatt, a konszenzus szerint apadhattak az USA kőolajkészletei a múlt héten.
Az amerikai WTI könnyűolaj jegyzése a tegnapi kereskedéskor 102,5 dollár alá süllyedt hordónként, amire május 20-a óta nem volt precedens. A Brent olaj hordónkénti felára a WTI olajhoz képest 6,36 dollárra szűkült a tegnapi záróárfolyamokat figyelembe véve.
A korábbi rekord magas szint után 1 millió hordóval csökkenhettek a tengerentúli olajkészletek. A hivatalos jelentést holnap, hazai idő szerint 16:30-kor teszik közzé. A piaci várakozások szerint a benzinkészletek 200 ezer hordóval bővülhettek a múlt héten. A nyári időszakban jellemzően megnő az üzemanyagok iránti kereslet az Egyesült Államokban.
A ma hajnalban közzétett kínai szolgáltatóipari beszerzésmenedzser-index még mindig a szektor gyengülését jelzi, noha a mutató már közelít a bővülést jelentő 50 pontos értékhez. A kínai olajfogyasztás a globális kereslet 11%-át teheti ki idén, így a gazdasággal kapcsolatos adatok hatással lehetnek a fekete arany jegyzésére.
A júniusi szállítású WTI olaj árfolyama jelenleg 102,5 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén júniusi szállítású Brent olajjal 108,7 dolláron kereskednek.