2025 május 16

Osztalék nélkül almás az Apple

Nem tudni miben bízhatnak azok a befektetők, akik két kézzel tépték a technológia szektor részvényeit, épp a zászlóshajónak számító Apple gyorsjelentésének előestéjén. Ha ugyanis jobb számokat várnak az előzetes becsléstől, akkor könnyen csalatkozhatnak számításaikban. A mai piaczárás után jelentő IT-óriás ugyanis aligha léphet ki a saját árnyékából. Feltéve, hogy a piac nem vesz meg egy gyenge jelentést. Vagy akár a profit warningot is, amint azt a Caterpillar esetében láthattuk, ahol a menedzsment vészjelzése ellenére is 3 százalékot emelkedett a kurzus. Mert a piac inkább a kilábolás „első jeleire” volt vevő, semmint a csökkenő profitabilitásra.

A szezon eddigi gyorsjelentései sem adnak okot túlzott bizakodásra. Két héttel a start után azt láthatjuk, hogy az átlagosnál több cég tett közzé kiábrándító bevételi számokat vagy éppen gyenge nettó eredményt, illetve vágta vissza az idei évre vonatkozó előrejelzését. Az S&P 500 indextagok egyötöde van már túl a vizsgán és az eddigi évek 62 százalékos megfelelési mutatója (a bevételi várakozás tekintetében) 43 százalékra romlott, vagyis a többség eddig csúnyán elhasalt. Bár a nettó profit sor tekintetében nem olyan szembetűnő a visszaesés, mert nagyobb tere van a manipulációnak, ám a bevételek nem hazudnak, így az elemzők kezdenek kiábrándulni a saját előrejelzéseikből is és lassan kénytelenek lesznek idő előtt kimondani a varázsszót, miszerint „sell in May and go away”.

Ma este újabb fejezettel bővülhet az Apple mesekönyve is – vélekedett Horváth Ákos, az Equilor elemzője, mondván, a részvény tavaly október óta tartó kálváriája folytatódhat a mostani negyedéves gyorsjelentéssel. A piac a marzsok további szűkülésére, csökkenő iPhone értékesítésre, a bevételek 8 százalékos, míg a nettó profit 18 százalékos csökkenésére számít év/év alapon. Amire egyébként 10 éve nem volt példa – tette hozzá.

Szerinte nem tűnik alaptalannak a pesszimista várakozás, hiszen több tényező is alátámasztani látszik e feltevést. Az iPhone és az iPad kínai összeszerelője (Foxconn) a legnagyobb bevételi visszaesést könyvelte el az elmúlt 13 évben. A Verizon, az Apple egyik legnagyobb amerikai értékesítője pedig csupán 4 millió iPhone készüléket aktivált az első negyedévben, ami 2,2 millióval marad el a tavalyi negyedik negyedéves számoktól. Igaz, 25 százalékkal magasabb a bázisnál, de az érték így is elég gyérnek tűnik.

Arról sem szabad elfeledkezni, hogy drámai kiárazódás zajlott az Apple piacán, hiszen tavaly szeptemberben még 700 dollár fölött járt a kurzus, amely most a 400 dolláros szintet nyaldossa. Ennyiben tehát akár beszállási pontokat is kereshetünk a charton.

Technikai alapon közelítve, említést érdemel – folytatta Horváth Ákos -, hogy az RSI indikátor már vételi jelzést adott. Érdemes azonban megjegyezni, hogy az RSI viszonylag gyorsan reagál a piac változásaira, ugyanakkor gyakran ad hamis szignált.

Az elemző szerint a mostani szinteken akkor érdemes beszállót keresni, ha beigazolódnak a korábbi osztalékemelési várakozások és ha a menedzsment piacnyugtató prognózist ad az iPhone értékesítési kilátásokra vonatkozóan. Magyarán a gyorsjelentés utáni osztalék bejelentés lehet a mérleg nyelve.