2025 május 05

Ősszel kitörhet a Richter

Alig reagál a Richter az e heti jó hírekre. Bár tegnap volt egy kis forgalomnövekedés, de az árfolyam emelkedés az 1 százalékos „hibahatáron” belül maradt. Annak ellenére is, hogy Latin-Amerikában debütált a magyar gyógyszercég. Igaz, megszokhattuk már, hogy a Richter nem tud olyan fundamentális szenzációt tálalni, ami elérné a kissé provinciális magyar piac ingerküszöbét.

Miről is van most szó? A Richter megállapodást kötött egy fontos partnercégével (Laboratoire HRA Pharma), hogy kiterjesztik az Európában már forgalmazott, s „zászlóshajónak” számító Esmya készítmény licenszét Latin-Amerikára. Ehhez nincs is szükség további klinikai tesztelése, szemben az Egyesült Államokkal, mert a dél-amerikai országok elfogadják az EU-s teszteredményeket.

A Richter menedzsmentje évi 30 millió euró bevételt vár a készítmény dél-amerikai forgalmazásából, az értékesítés kezdetétől számított 1-2 éves felfutási periódus után – hangsúlyozta Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője. Hozzátéve: az uniós értékesítés tavaly mintegy 15 millió euró volt, a menedzsment pedig 100-200 millió eurós évi bevételt vár pár éven belül, attól függően, hogy megkapja-e az engedélyt az Esmya második indikációja, mellyel a műtét is elkerülhetővé válhat a méh-mióma kezelésében.

Hogy mennyit érhet mindez a tőzsde parketten? Bár a latin-amerikai terjeszkedés hálózatkiépítés költségeivel jár, de ezt kihasználva egyéb nőgyógyászati készítményeket is értékesítene a Richter, ami további 20 millió eurós bevételt hozhat. Az Equilor előrejelzésében használt 18 százalékos üzemi profithányaddal számolva, évi 1,6 milliárd forintos (85 forint/részvény) tartós eredménynövekedést hozhat a dél-amerikai nyitás, ami 900-1000 forinttal növelheti a Richter méltányos értékét.

Nem ez volt a héten az egyetlen tengerentúli jó hír. Az is kedvezően érinti a Richtert, hogy az Egyesült Államok kormánya egy korábbi bírósági döntésnek megfelelően eltörölné a sürgősségi fogamzásgátló készítmények jelenlegi 17 éves korhatárát. Így már az ennél fiatalabb korosztály is vény nélkül hozzájuthat a „72 órás tablettákhoz”. Ez pozitív a magyar gyógyszercég Plan B névre keresztelt készítményének amerikai értékesítése szempontjából.

Az észak-amerikai hír bevételi hatása 10 millió dollár alatti, míg a dél-amerikai üzlet esetében a 30 millió eurós árbevétel a menedzsment várakozása, vagyis az árfolyamhatás modellezéséhez még érdemes megvárni a további fejleményeket – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Hozzátéve: ugyanakkor mindkét hír egyértelműen pozitív, s az Esmya kapcsán azt lehet mondani, hogy így biztosabban teljesülhetnek a szer forgalmazására vonatkozó prognózisok.

A visszafogott elemzői vélemények ellenére se becsüljük le a jó híreket, bármily „kishírek” is. Mert nyilván ezek a pozitívumok is beépülnek majd az árfolyamba, ha a régen várt részvénytizedelés és az őszre remélt MSCI indextagság áttöri a lélektani gátakat.