Oroszországot is letaglózhatja a háború
Zuhanással reagáltak a moszkvai tőzsdék a Krím félsziget megszállására. A jegybank rendkívüli kamatemelésre szánta el magát, 5,5 százalékról 7 százalékra srófolva az irányadó rátát, miután a rubel történelmi mélypontra gyengült. Az Ukrajnában érintett két hazai blue chip, a Richter és az OTP orosz kitettsége is jelentős.
Az orosz gazdaságot gyengélkedőn érte az ukrán válság
Az orosz nagyvárosokból közvetített háború párti tüntetések és a felső ház által Putyinnak adott hétvégi katonai felhatalmazás ellenére is negatívan, 10 százalékos zuhanással reagáltak a moszkvai tőzsdék a Krím megszállására. Észre kell venni, hogy az orosz gazdaságot gyengélkedés közben érte az ukrán válság. A GDP növekedése immár 0,7 százalékra lassult. A deviza leértékelődése hosszabb ideje tart. Szakértők szerint a mostani katonai beavatkozás gazdasági hatásai súlyosabbak lehetnek Oroszországra nézve, mint pár évvel ezelőtt a grúz válságé. Mégpedig azért, mert Ukrajna gazdasági súlya, geopolitikai jelentősége és az ebből adódó kockázatok nagyobbak.
Már megint az OTP és a Richter
Az ukrán piacon erősen érintett két magyar tőzsdei cég, az OTP és a Richter orosz kitettsége is jelentős – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A Richter esetében az árbevétel bő 7 százaléka származik az ukrán piacról, míg Oroszországból a 30 százaléka, vagyis a gyógyszercég orosz-ukrán kitettsége közel 40 százalékos. Az OTP ukrán leánybankjának hitelállománya 660 milliárd forintnak felel meg, míg az orosz leánybank hitelállománya 874 milliárd forintnyi. A magyar lakossági bank nagyobb orosz kitettséget talán némileg ellensúlyozza, hogy amíg Ukrajnában a hitel/betét arány 2, addig Oroszországban valamivel kedvezőbb a helyzet, 1,5 ez a szorzó.
Mennyi is ez részvényenként?
Az OTP részvényenként cirka 1200 forint ukrán, és mintegy 800 forint orosz kitettséggel bír – vélekednek az Erste elemzői. Persze fontos megjegyezni, hogy szerintük, még negatív forgatókönyvek esetén is ezen kitettségeknek csak kis része veszhet el. Mindenesetre a bizonytalanság arra jó, hogy mélybe küldje az OTP részvényét. Ráadásul, a technikai formáció is csúnya, a támaszt réssel átugrotta az árfolyam, s a következő támasz szintek 3500 és 3300 forintnál vannak. Az utóbbi esetén már közel 1000 forint árazódna be a teljes becsült kitettségből.
A Richternek nagyjából 100 millió dollár árbevétele származik Ukrajnából, amely „ceteris paribus” 20 millió dollárral csökkenhet, ha a jelenlegi hrivnya árfolyam marad. Oroszországban pedig cirka 450 millió dollár értékben ad el termékeket a cég. A rubel gyengülése 45 millió dollárral rombolhatja az árbevételt. A részvény a csúcshoz képest már majd 1000 forintot esett. A technikai támasz 3800 forintnál van, amelynek szerintük ki kellene tartania.