Őrizetben az orosz Uralkali vezetője
A vád szerint az Uralkali 100 millió dolláros kárt okozott, vezetőjét hivatali visszaéléssel gyanúsítják, de valószínűbb, hogy egy kereskedelmi vita robbantotta ki a botrányt – írja a Reuters. Vladiszlav Baumgertner hétfőn még a fehérorosz miniszterelnökkel tárgyalt, majd pár óra múlva már megbilincselve és rendőrökkel körülvéve szerepelt az állami fehérorosz ONT csatorna hírműsorában, miután őrizetbe vették a minszki reptéren. A vád szerint Baumgertner hivatali visszaélést követett el, ezért egy minszki bíróság kéthónapos vizsgálati fogságba helyezte. Ha elítélik, 10 évet is börtönben tölthet. A fehérorosz hatóságok szerint Baumgertner azzal valósította meg a hivatali visszaélést, hogy befolyásolta az általa vezetett Uralkali vállalat döntését, hogy az felmondja az együttműködést a Belaruskali céggel. A két cég együtt működtette a Belarus Potash vállalatot (BPC), ami a világ káliumtrágya-termelésének 31 százalékát adta.
Az Uralkali még júliusban döntött az együttműködés felbontásáról, ami nagy meglepetést és felháborodást okozott Minszkben. Elemzők szerint 2012-ben a globális káliumtrágya-iparág 23 milliárd dolláros üzlet volt, a BPC felbomlása azonban 25 százalékkal is lejjebb viheti a káliumtárgya árát. Ez különösen fájó pont Minszknek, mert a káliumtrágya adja az ország exportbevételének 10, és a kormányzati bevételek 12 százalékát.
A fehérorosz hatóságok az Uralkali helyi vagyonának lefoglalását tervezik, mert a cég szerintük 100 millió dolláros kárt okozott Fehéroroszországnak. Az Uralkali nem kommentálta ezeket a híreket, de visszautasították azt az állítást, hogy Baumgertner, vagy a cég bármelyik vezetője bűncselekményt követett volna el. Oroszország figyelmeztette Fehéroroszországot, hogy Baumgertner letartóztatása befolyásolhatja a két ország közti kapcsolatokat. Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes hétfőn „furcsának, helytelennek és a (kétoldalú) partnerséghez méltatlannak” nevezte Fehéroroszország viselkedését. Kedden az orosz külügyminiszter-helyettes is elítélően nyilatkozott az eseményekről.
Bár Oroszország, Fehéroroszország és Kazahsztán közös vámuniót alkot, mégis gyakran alakulnak ki kereskedelmi viták az országok között. Az események hatására az Uralkali részvényei hétfőn 3,4 százalékot estek a moszkvai RTS tőzsdén, majd kedden további 2,5 százalékot veszítettek értékükből.