
Orbán Viktor bejelentette: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból – Izraellel vállalnak szolidaritást
Orbán Viktor bejelentette: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból, döntését az Izraellel való szolidaritással és az ICC politikai irányváltásával indokolta. A bejelentés Netanjahu budapesti látogatása során hangzott el, ahol a két ország stratégiai együttműködéséről is szó esett.
Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten fogadta Benjamin Netanjahu izraeli kormányfőt. A két ország vezetői stratégiai szövetségről, gazdasági és technológiai együttműködésről, valamint a Nemzetközi Büntetőbíróságból való magyar kilépés indokairól is beszéltek – jelentette meg a sajtótájékoztatóról és a kilépésről szóló hírt Orbán Viktor a közösségi oldalán.
Szorosabb szövetség Izraellel – geopolitikai és gazdasági megfontolások is állnak a háttérben
A sajtótájékoztatón Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is kiáll Izrael mellett, amely szerinte kulcsfontosságú a Közel-Kelet stabilitása szempontjából. A miniszterelnök emlékeztetett a 2023 októberében történt Hamász-támadásra. Magyarország az elsők között állt Izrael mellé és támogatta annak önvédelmi jogát.
Orbán kijelentette, hogy Magyarországon zéró tolerancia van az antiszemitizmussal szemben. Az európai zsidó közösségek közül a magyarországi az egyik legnagyobb biztonságban élő.
A két ország közötti kapcsolatokat stratégiai szintűnek nevezte. Jelenleg mintegy 150 izraeli vállalat működik Magyarországon, elsősorban a high-tech és gyógyszeripar területén, emellett a hadiipari technológiai együttműködés is egyre jelentősebb.
Kilépés az ICC-ből – politikai döntés a szövetségesi elköteleződés jegyében
Orbán Viktor bejelentette, Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), mivel – szavai szerint – az intézmény politikai irányt vett az elmúlt években, különösen az Izraellel kapcsolatos döntései alapján.
A miniszterelnök emlékeztetett, 2000-ben ő írta alá az ICC csatlakozási dokumentumát, most pedig ő írta alá a kilépésit. A döntés hátterében szerinte az áll, hogy az ICC elmozdult a független jogi testületi szereptől, és inkább politikai eszközzé vált.
A kilépésről szóló törvényjavaslatot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még ma benyújtja a parlamentnek – tette hozzá Orbán.
Mi áll a döntés hátterében?
Magyarország ICC-ből való kilépése komoly nemzetközi visszhangot kelthet, különösen az Európai Unió keretein belül, ahol az igazságszolgáltatás függetlensége és a nemzetközi jog érvényesítése alapértéknek számít. A mostani lépés a szoros izraeli–magyar együttműködés új szintjére utal, és egyúttal üzenetértékű lépés is lehet a globális politikai szövetségi háló újrarendezésében.
Címlapkép forrása: Orbán Viktor közösségi oldal