
Nincs joga vizsgálódnia a Kehinek a Norvég Alapnál
A közlemény szerint az FMO igazgatója szerdán levelet intézett a Miniszterelnökséget vezető államtitkárhoz arra reagálva, hogy a Miniszterelnökség a múlt héten közölte, felkéri a Kormányzati Ellenőrzési Hivatalt (Kehi) az alapok vizsgálatára.
Nincs jogalapja a vizsgálatnak
Az Ökotárs Alapítvány közleménye szerint az FMO igazgatója határozottan leszögezte, hogy az EGT/Norvég Alap működését szabályozó, a támogató országok és Magyarország által aláírt együttműködési megállapodás és a kapcsolódó szabályzatok értelmében a magyar kormány szerveinek nincsen ellenőrzési joga a Norvég Civil Támogatási Alap felett.
Ezért a programért ugyanis közvetlenül az FMO felelős – eltérően a Norvég Alapok támogatásainak többségétől -, és a vonatkozó szabályozás szerint ilyen esetekben a támogatott ország nem vállal sem pénzügyi, sem egyéb felelősséget a program lebonyolításáért – olvasható a dokumentumban.
A Miniszterelnökség akarja a vizsgálatatot
A közlemény szerint noha a Miniszterelnökséget vezető államtitkár bejelentése a vizsgálatról május 21-én történt, az Ökotárs Alapítvány csak május 26-án kapott hivatalos megkeresést a Kehi részéről. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára május 21-én azt mondta: az átfogó vizsgálat célja az, hogy tisztázzák, az elmúlt hetekben felmerült magyar kormányzati gyanú megáll-e, miszerint a Norvég Alap hazai felhasználásakor áttételesen politikai szervezeteket, vagy hozzájuk szorosan kötődő civil szervezeteket támogattak.
Hozzátette, ha a magyar kormány gyanúja igazolódik, akkor az megadja annak a jogalapját, hogy az egész rendszert újratárgyalják a donor országok és Magyarország között.
Felfüggesztették a kifizetéseket
Május elején Norvégia, Liechtenstein és Izland a Norvég Alapok további magyarországi kifizetéseinek felfüggesztéséről döntött, mert kifogásolták, hogy 2014. január elsejével a magyar kormány az alapok forrásainak és programjainak lebonyolításával az állami tulajdonban lévő Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft.-t bízta meg. A finanszírozók ezt a megkötött egyezmények megszegésének nevezték.
A magyar fél akkor azt kérte, hogy a felfüggesztést terjesszék ki arra a három alapra is, amelyek civil szervezeteknek szánt pénzeket folyósítanak. Ezek a források Magyarországra az Ökotárs Alapítványon keresztül érkeznek.