Nemsokára kiderülhet, mi lesz a londoni magyarokkal
Elsődleges kérdés
Antonio Tajani, aki csütörtökön Londonban tárgyalt Theresa May brit miniszterelnökkel, a megbeszélés után újságíróknak elmondta: a brit kormányfő is egyetértett azzal, hogy e kérdés rendezése elsődleges fontosságú.
Tajani közölte, hogy arra kérte Theresa Mayt, hogy a brit kormány a következő egy hónapban vázolja fel intézkedési terveit ebben az ügyben. Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból több millió EU-állampolgár életét befolyásolja, és az Európai Parlament az ő érdekeik védelmét tekinti legfontosabb feladatának – mondta az EP vezetője.
[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra” data=”109″]
Tajani hozzátette: ő és Theresa May miniszterelnök „elvben” ugyanazt az álláspontot foglalja el a Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok, illetve az uniós társállamokban élő britek jogosultságainak kérdésében, ami „kezdetnek jó”.
A Downing Street szóvivője Theresa May és Antonio Tajani csütörtöki londoni megbeszélése után szintén közölte, hogy a brit kormányfő és az Európai Parlament elnöke egyetértett abban, hogy mihamarabb bizonyosságot kell teremteni az EU-országokban élő britek és a Nagy-Britanniában élő uniós állampolgárok jövőbeni státusának ügyében. Ezt a szándékot a brit kormány már korábban is többször hangsúlyozta.
A kilépés elindult
Theresa May a múlt hónap végén aktiválta a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyét, hivatalosan elindítva ezzel a brit EU-tagság megszűnéséhez vezető folyamatot. Az 50. cikkely szabályozza a kilépési feltételekről folytatandó tárgyalásokat.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Az 50. cikkely aktiválásáról Donald Tusknak, az Európai Tanács elnökének küldött értesítésben is hangsúlyosan szerepelt az a londoni törekvés, hogy a brit kormány már a kilépési tárgyalások korai szakaszában megállapodást szeretne elérni az Egyesült Királyságban élő külföldi EU-állampolgárok jogainak garantálásáról, de ezzel egy időben, viszonossági alapon egyezségre akar jutni az EU-tagállamokban élő britek jogosultságainak garantálásáról is.
Nem lesz egyoldalú garancia
Az elmúlt időszakban a brit üzleti szektor több szakmai szervezete is arra szólította fel a brit kormányt, hogy ezt a kérdést vegye ki a kilépési tárgyalások napirendjéből, és vállaljon akár egyoldalúan is garanciákat a brit gazdaságban dolgozó külföldi EU-munkavállalók jelenlegi jogosultságainak maradéktalan jövőbeni érvényesítésére.
Az üzleti vezetők szerint erre azért lenne szükség, mert a brit EU-tagságról tartott – a kilépést pártolók által szűk többséggel megnyert – tavalyi népszavazás óta tapasztalható a külföldi EU-állampolgárok elbizonytalanodása, sőt távozási szándéka, márpedig nélkülük a brit gazdaság több ágazata működésképtelenné válna.
Theresa May azonban elvetette az egyoldalú brit garanciavállalás lehetőségét ebben a kérdésben, arra hivatkozva, hogy ilyen garanciavállalás esetén az Európai Unióban maradó országokkal nehezebb lenne egyezségre jutni az ott élő britek jogosultságainak viszonos garantálásáról.
Becslések szerint Nagy-Britanniában 3,5 millió külföldi EU-polgár, más EU-tagállamokban 1,5 millió brit él.