
Nem fedezte magát rubelgyengülés ellen a Richter
Keményen beadták a Richtert. Nem véletlenül. A gyógyszergyár ugyanis arra figyelmeztetett: az első negyedévben rekord alacsony szintre csökkenhet az üzemi eredményhányad, elsősorban a rubel gyengülése miatt. Ahogy az lenni szokott, a piac már napokkal ezelőtt elkezdte beárazni a rossz híreket, hiszen a termékbevételek 33 százaléka Oroszországból származik, míg az ukrán kitettség 7 százalékos.
Egyszámjegyű üzemi eredményhányad
Mégis érdekes, hogy Bogsch Erik vezérigazgató most konkretizálta a korábbi félelmeket. Eszerint a folyó negyedévben az üzemi eredményhányad 10 százalék alatt lehet, míg a cég korábban – egy szintén csökkentett előrejelzésében – 12-13 százalékot várt.
Bár egyelőre még korai az egész évre vonatkozó prognózisokat felülvizsgálni, de az orosz fizetőeszköz forinttal szembeni 1 százalékos leértékelődése nagyjából 550 millió forinttal csökkentené a profitot. A legrosszabb forgatókönyv szerint tehát a jelenlegi 15 százalékos árfolyamgyengülés 8 milliárd forintos nettó profit visszaesést jelenthet, miközben az idei konszenzus 50 milliárd forint körül mozog.
Talán a 4000 forint még megcélozható
Komolyan kell venni a warningot, hiszen ez azt jelentené, hogy pár év alatt megfeleződött az operatív fedezet – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője. Emlékeztetve, most üt vissza, hogy a Richter nem fedezi magát a devizahatások ellen. Egy olyan piacon, ahol a rubelben megszabott termékárak 2011 óta rögzítettek, s a költségek nem rubelben jelentkeznek. A rubel és a hrivnya árfolyama nyilván nem marad a mostani a szinteken, de a Concorde elemzői mégis indokoltnak látták a célár csökkentését 4000 forintra, s az intézményi ajánlásuk alul súlyozás.
A jelenlegi rubel és hrivnya kurzusok miatt jogos a warning, de nem hiszem, hogy tartósan be kellene rendezkednünk a mostani árfolyamszintre – mondta Horváth Ákos, az Equilor elemzője. Azzal ugyan számolni kell, hogy ma beárazza a piac a vészforgatókönyveket. De ha az amerikai felügyelet áprilisban jóváhagyja a Cariprazine piacra dobását, akkor visszaépülhet a Richter kurzusa. Véleménye szerint 3600 környékén jó beszállási pontokat találunk, amit érdemes lehet megjátszani 4000 forintos célárral.
Az a fránya fedezet…
Hagyományosan ambivalens a Richter menedzsment viszonya a fedezeti ügyletekhez. A gyógyszercég sokáig anélkül realizálta az árfolyamveszteségeket, hogy a devizapiacon kötött határidős ügyletekkel védekezett volna a túlzott volatilitás ellen. Azután egy jó darabig fedezte magát a cég. A jegybanki kamatcsökkentési periódus nyomán azonban felhagytak ezzel. Egyrészt, nem olcsó mulatság a fedezeti ügylet. Másrészt, a gyenge forint kedvez az exportőröknek. Azzal azonban látni valóan nem számoltak, hogy mit történik, ha szakad a rubel, pontosabban, jobban szakad, mint a forint.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.