
Megszakadtak a gázai tűzszüneti tárgyalások – Trump vadászatot ígért a Hamászra
Megszakadtak a gázai tűzszüneti tárgyalások. Izrael és az USA visszahívta delegációit. A fegyvernyugvás esélye ismét szertefoszlott, a háttérben a palesztin követelések drámai szigorítása áll. Donald Trump szerint a Hamász „sosem akart megállapodást”, és vezetőikre most „vadászat indul”.

Újabb fordulóponthoz érkezett a közel-keleti válság. Izrael és az Egyesült Államok felfüggesztette a Hamásszal folytatott tűzszüneti tárgyalásokat, miután a felek közötti bizalom végképp megrendült. Az izraeli és amerikai küldöttségek csütörtökön konzultációra visszatértek, miután a Hamász átadta válaszát a 60 napos tűzszüneti javaslatra, amely a Gázában fogva tartott túszok egy részének szabadon engedését és humanitárius segélyek beengedését célozta volna – számolt be a helyzetről a Reuters.
Feszültség a diplomáciai fronton
Steve Witkoff amerikai különmegbízott a Hamászt tette felelőssé a tárgyalások kudarcáért. Nyilatkozatában a palesztin szervezetet azzal vádolta, hogy nem járt el jóhiszeműen, és akadályozza a megegyezés létrejöttét. Witkoff szavait Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök is megerősítette, aki pénteken bejelentette: Izrael „alternatív lehetőségeket” mérlegel a céljai elérésére, köztük a túszok hazahozatalára és a Hamász felszámolására Gázában.
Trump is megszólalt: „Le fogják vadászni őket”
Az ügy súlyosságát jól jelzi, hogy Donald Trump volt amerikai elnök is reagált az eseményekre. Trump szerint a Hamász „sosem akart megállapodást”, és a szervezet vezetőire „vadászat indul” – utalva arra, hogy az izraeli–amerikai stratégia most ismét katonai jellegű fordulatot vehet.
A megállapodás sarokpontjai és a patthelyzet
A javasolt 60 napos tűzszüneti terv a következők feltételeket tartalmazta:
50 izraeli túsz szabadon engedése. A humanitárius segélyek bejutása a Gázai övezetbe. Az izraeli börtönökben fogva tartott palesztinok szabadon bocsátása cserébe.
A tárgyalások akkor rekedtek meg, amikor a Hamász jelentősen megnövelte az elengedendő palesztin foglyok számát. Köztük több száz, emberölésért elítélt személyt is beleértve. Ez a követelés elfogadhatatlannak bizonyult Izrael számára, így a béketerv ismét megfeneklett.
A Hamász visszavágott
A Hamász közleményében visszautasította Witkoff és Netanjahu állításait. A palesztin szervezet szerint a tárgyalások haladtak előre, és az amerikai nyilatkozat Izrael érdekében történő nyomásgyakorlásként értelmezhető, amely célja a következő tárgyalási forduló előkészítése lehetett.
Humanitárius válság árnyékában
Az újabb diplomáciai kudarc komoly következményekkel járhat:
- tovább késik a túszok szabadon bocsátása,
- fokozódhat a humanitárius katasztrófa a Gázai övezetben, ahol már így is milliók élnek víz, élelem és áram nélkül,
- növekszik az esélye egy újabb intenzív izraeli katonai offenzívának.
Címlapkép forrása: Unsplash
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.