Megoldások nélkül maradt Európa
Folytatódott a menekültkálvária
Közös határrendészeti, határvédelmi együttműködésre léptek a V4-ek, azaz a visegrádi országok (Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország), a horvát határon ebben a hónapban fejezték be a kerítést.
Az ENSZ közgyűlésén a magyar kormányfő a világkvóták mellett érvelt. Wolfgang Schäuble szerint: „Az európai külső határokon dől el az a kérdés, hogy sikerrel kezeljük-e a menekültek és gazdasági bevándorlók beáramlását.” Angela Merkel német kancellár több nyilatkozatában is Orbán Viktor korábbi javaslatai köszönnek vissza, Európa kezdi átvenni a magyar „megoldásokat”.
Németországban egyre több támadás érte a menekültszállásokat, és a menekültügyi befogadóképesség korlátozott helyzetéről beszéltek.
Európa állam- és kormányfői több csúcstalálkozón is részt vettek Brüsszelben, hogy megoldást találjanak a helyzetre. A legfontosabb feltételek – a pénz és az akarat – azonban sokáig hiányoztak. Október végén felszínre került egy 16 pontos javaslat, amelyet Jean-Claude Juncker terjesztett elő a miniszterelnököknek, de ez sem érte el a célját, ez az uniós egyeztetés is egységes megoldás nélkül zárult.
Bonyolódó dízelbotrány
A Ford német vezérigazgatója szerint nem szabad még temetni a dízelmotorokat, ugyanakkor az is kiderült, hogy a volt vezérigazgató, Martin Winterkorn ellen nem indítottak büntetőeljárást.
Bukik a dízelbotrányon a tőzsde újonca
Amíg azon vacillálunk, hogy a dízelbotrány vajon a Volkswagen mellett más autóipari cégeket is érinthet. Máris itt az első „külsős” áldozat.
Elemzők szerint a Volkswagen-csoport teszteredmény-hamisítási botrányának potenciális piaci következményei lefelé ható kockázatokkal terhelik a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok növekedési kilátásait, és szélsőséges esetben akár a magyar monetáris politikát is befolyásolhatják.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A botrány miatt még a német kancellár is megszólalt, és próbálta nyugtatni az autóipari szereplőket és a német vállalatokat. Pár nappal később már arról cikkeztek a német lapok, hogy a Volkswagennél 2008 óta használták a károsanyag-kibocsátási adatok manipulálására szolgáló szoftvert, és a csalásról sokkal többen tudtak a cégnél, mint ahogy a dízelbotrány elején gondolták.
A dízelbotrány miatt felülvizsgálták az összes tervezett beruházást a VW-nél, és tovább szigorították a már korábban elindított költségcsökkentési programot. A cég bejelentette, hogy januártól fogják visszahívni az érintett autókat, amelyekben csak egy szoftvert kell frissíteni.
Újoncok a magyar tőzsdén?
A Waberer’s International Zrt. stratégiai fejlesztése következő lépéseként kérvényezte részvényeinek bevezetését a Budapesti Értéktőzsdére (BÉT). A BÉT vezérigazgatója október 5-én jóváhagyta a kérelmet, és okóber 6-án bevezették a Waberer’s törzsrészvényeit.
Ebben a hónapban egy másik cég, a Duna House is bejelentette tőzsdére lépési szándékát. A csoport részvényeinek nyilvános értékesítése november 9-én kezdődött a Budapesti Értéktőzsdén.
Tőzsdén a Ferrari
A luxus autógyártó, a Ferrari papírjaival októbertől lehetett kereskedni. Még júliusban jelentették be, hogy a részvények 10 százalékát bevezetik a New York-i tőzsdére. A cég 90 százalékát az olasz-amerikai Fiat Chrysler Automobile (FCA) birtokolja, a többi a cégalapító fia, Piero Ferrari kezében van.
A Ferrari részvények kibocsátása sikeres volt, a nagy keresletnek köszönhetően egymilliárd dollár bevételt hozott.
Melyik föld lesz eladó?
A földeladási hirdetmények október 15-től jelentek meg a kormányhivataloknál, ezzel alaposan felbolydul az agrárgazdaságban dolgozók élete.
Eladnák az MKB-t
A Magyar Nemzeti Bank októberben bejelentette, hogy megkezdi az MKB Bank Zrt. értékesítését, amelyben a potenciális intézményi és magánbefektetők a tendereljárásba történő meghívással vehetnek részt. A jegybank szeretné 2015 végéig lezárni folyamatot. (Ez nem sikerült. -a szerk.)
Meghalt Göncz Árpád
Életének 94. évében, családja körében elhunyt Göncz Árpád, a Magyar Köztársaság volt elnöke – tudatta a család nevében Gulyás András titkárságvezető.
Indul az állami rezsicsökkentés
Tucatnyi állami eljárási díj és járulék megszüntetésére tett javaslatot Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter. A javaslatokat decemberben szavazta meg az országgyűlés.
Új minisztériumot hoztak létre
Az Országgyűlés döntése alapján önálló minisztériumként létrejön a Miniszterelnöki Kabinetiroda mint az általános politikai koordinációért felelős tárca.
A harmadik Orbán-kormány tizedik tárcáját, a Miniszterelnöki Kabinetirodát a kormányfő kabinetfőnökeként, miniszteri rangban Rogán Antal, a Fidesz korábbi frakcióvezetője irányítja.
Kíváncsi vagy mi történt 2015-ben? Itt találod korábbi összefoglalóinkat:
Január: Meglepetésekkel és pánikkal kezdődött az év
Február: Megrengette az országot a brókerbotrány
Március: A Quaestortól volt hangos március
Április: Törvénnyel vágtak oda a brókereknek
Május: A FIFA-botrány mindenkinél kiverte a biztosítékot
2015 nyár: Az események is forrósították a nyári hangulatot