2025 május 06

Meglepetést is tartogatott a Mol

A Mol ma reggel közzétett negyedik negyedéves operatív számai összességében jobbnak bizonyultak, mint a piaci várakozás. Az elemzői vélemények megoszlanak, ám mégsem emiatt volt felhős a reggel. Ma jár le a Dana Gas 90 napos részvényértékesítési moratóriuma, ezért nyomás alá kerülhet a papír.

Meglepetésre megugrott a tisztított downstream EBITDA

Számunkra is pozitív meglepetést okoztak az operatív számok – mondta Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője, kiemelve: a társaság tisztított, amortizáció, pénzügyi tételek és adó előtti eredménye (EBITDA) 141 milliárd forintot ért el, szemben az egy évvel korábbi 139 milliárd forinttal és a 140 milliárd forintos piaci várakozással. Míg a tisztított üzemi eredmény 70 milliárd forintot tett ki, amely 8 százalékkal haladta meg a tavalyi első negyedéves eredményt és 6 százalékkal lett jobb a várakozásoknál. Ugyanakkor a 30 milliárd forintos tisztított nettó eredmény 65 százalékkal zuhant egy év alatt és végeredményben 17 százalékkal kevesebb lett, mint a piac által várt 36 milliárd forint.

Mint mondta, az első negyedéves kedvezőbb tiszta üzemi eredményesség mögött elsősorban a javuló feldolgozás, kereskedelem és petrolkémia üzletág (együtt downstream) jövedelmezősége állt. A tisztított downstream EBITDA 152 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szintről, köszönhetően a magasabb értékesítési volumeneknek és termékfedezeti szinteknek, valamint a jobb fehéráru kihozatalnak és a 80 százalékkal bővülő integrált petrolkémiai fedezeti marzsnak.

A kitermelési üzletág tisztított EBITDA-ja ugyanakkor 5 százalékkal csökkent egy év alatt – folytatta -, ami az alacsonyabb átlagosan realizált értékesítési árak (-8% év/év dollárban), és a számottevően visszaeső kitermelés (-18% év/év) együttes következménye. A Gáz Midstream tisztított EBITDA részben a melegebb tél miatt kieső bevételek, részben pedig a szabályozott lakossági árak miatt veszteséges horvát gázkereskedelmi eredményhatásaként csökkent 20 százalékkal.

Egyszeri tételek nélkül nem olyan erősek a számok

Bár a tisztított számok a felsőbb sorokon némileg felülmúlták a várakozásokat, azonban a cég nettó eredményéről (29,6 milliárd forint szemben a várt 35,7 milliárd forinttal) ugyanez már nem mondható el, hála a nem várt mértékű adó kötelezettségeknek – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője.  Hozzátette: a cég kutatás-termelési és finomítói szegmense is jobban teljesített két egyszeri pozitív tételnek köszönhetően, ám ezeket figyelmen kívül hagyva, már nem ilyen erősek a számok.

Mint mondta, a kutatás-termelés számaira negatívan hatott a szír termelés kiesése, az Adriai kitermelés gyengülése, de Magyarország is rontotta a számokat. Az elemzők többsége nem számolt egy 8 milliárd forintos egyszeri tétellel, amely olaj és kondenzátum készletértékesítésből származott. A csoport átlagos napi szénhidrogén kitermelése 110 ezer hordó volt, ami jelentős visszaesés a tavalyi első negyedévhez képest, és a várakozásoktól is elmarad. Ráadásul ezen a téren, a Mol rövidtávon nem számít jelentős javulásra.

A finomítói eredményt negatívan befolyásolta a tartalékok átértékelése, azonban a táguló finomítói árrések ellensúlyozták ezt. Problémát jelent viszont a Mol számára a dízel marzs beszűkülése. Ugyanakkor a Brent/Ural árrés tágulása és az USD/HUF segítette a céget, de a konszenzust figyelembe véve ez nem meglepetés.

A nettó nyereséget figyelembe véve a Mol 8,6 milliárd forint Robin Hood adót fizetett, ami 0,3 milliárd forinttal több a tavalyi év hasonló időszakához képest. Az energia adót viszont 2013-tól már nem kell fizetnie az olaj társaságnak (2012 Q1 7 milliárd forint), azonban bizonyos számviteli szabályoknak köszönhetően 50 százalékkal több, 19 milliárd forint társasági adót kellett befizetni a cégnek.

Továbbra sem drága a papír, csak kérdéses, hogy elad-e Dana?

A számok vegyesen alakultak, ezért mi inkább kissé negatívan értékeljük a Mol teljesítményét – hangsúlyozta Kuti Ákos. Míg Vágó Attila úgy fogalmazott: a társaság eladósodottságát kifejező mutatók értéke változatlan maradt, s mindent egybevetve, az első negyedéves számok alapján fenntartják éves eredmény-előrejelzéseiket (tisztított EBITDA: 596 milliárd forint, EPS: 2,047 forint), továbbá az év végi célárukon (19,000 forint), sem módosítanak.

A papír továbbra sem tekinthető drágának, de nem szabad elfelejteni, hogy ma jár le a Dana Gas 90 napos részvényértékesítési moratóriuma, így lehetősége nyílik, hogy a februári nagy beleadás után piacra dobja a megmaradt 1,4 százalékos pakettjét.