
Megingott a befektetők bizalma
A londoni Fitch Ratings szerint a kormány valóban feláldozza a növekedést azért, hogy a hosszabb távú fenntarthatóságra koncentráljon, ugyanakkor ügyel arra is, hogy elkerüljön egy bankválságot, amely a hitel- és az ingatlanpiac túlfűtöttségéből ered. A hosszú lejáratú kamatcsere-ügyletek kamatlába csökkent, a rövidebb futamidejű ügyleteké pedig emelkedik. Egyedül a kínai jegybank (PBoC) ügyel arra, hogy a banki mérlegek megtisztuljanak, de a kereskedelmi bankok továbbra is pörgetik a hitelpiacot, így romlik a mérlegük.
Az inverz kamatswap-görbe annak a jele, hogy a befektetők pesszimisták a legnagyobb ázsiai gazdasággal kapcsolatban. A 7 napos repo kamatláb júniusban eddig 6,2% körül ingadozott, 2006 – a kamatláb jegyzése óta – nem látott magas szinten forgott, amely jelzi, hogy a bankközi piacon nőtt a feszültség, drágult a finanszírozás. A kínai bankok készpénzállománya szűkössé vált, de a jegybank utoljára idén februárban pumpált friss pénzt a gazdaságba. Azt is látni kell, hogy a pénzkínálat növekedési üteme eddig minden hónapban felülmúlta a kormány által kijelölt 13%-os ütemet.
Érdemes lesz odafigyelni mindebből kifolyólag a kínai CDS-felárakra, amelyek március vége óta 17 bázisponttal ugrottak meg. A kínai gazdaság az elmúlt évtizedben átlagosan 10%-os növekedési ütemet ért el, de most már a kormány 7%-os növekedési ütemmel is „beéri”.