2025 május 05

Meddig tart még a kamatbuli?

Hiba lenne könnyedén átsiklani a tegnapi hozamugrásról szóló hírek felett. Rendkívüli mértékben, 40-50 bázisponttal emelkedtek a hazai hosszú kötvényhozamok, a gyenge diszkontkincstárjegy aukció és a fejlett piaci hozamugrás következtében. A 10 éves államkötvények kedden 6.38 százalékon forogtak a hétfői 5,93 százalék után.

Minden magas hozamú országot érintett a rátaugrás, tehát nem hazai indíttatású mozgásról van szó – mondta Samu János, a Concorde vezető elemzője, hozzátéve: ami arra is felhívja a figyelmet, hogy gyorsan változhat az a kedvező nemzetközi hangulat, amiben a Monetáris Tanács kihúzta a kamatpályát. Ráadásul a gyors változás mögött nincs globális fundamentális ok, csupán annyi történt, hogy a piac már nem hisz a Fed végtelen lazaságában.

A hozamemelkedés, valamint a gyors forintgyengülés hatására újragondolhatja az MNB a monetáris politikát, és lehet, hogy a korábban tervezettnél hamarabb befejezi a kamatcsökkentéseket – vélekedett Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője, mondván, egyes elemzői vélemények szerint a júliusi döntés során a Monetáris Tanács már nem vágja tovább a kamatot a jelenlegi 4,5 százalékos szintről. Az Equilor elemezői szerint azonban még egy-két 25 bázispontos lazítást bevállal az MNB, de legkésőbb 4,0 százalékon megáll a kamatcsökkentés.

Azért illendő lenne a Monetáris Tanács részéről, ha valamit nyilatkoznának a mostani kamatpálya végét illetően – mondta Samu János, aki szerint a jelenlegi kamatszint is kifeszített, amennyiben nincs benne kockázati puffer. A Concorde elemzői egyébként már korábban is 4,5 százalékos alapkamatnál számítottak „pihenőre” és semmiképpen sem várnak 4 százaléknál alacsonyabb irányadó rátát.