2025 július 22

Meddig csattogtatja az ollóját Matolcsy?

Az előzetes adatokhoz képest nem szolgált sok újdonsággal a Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentése. Az a kevés azonban közgazdász szemmel mellbevágó! A jegybank világképe szerint jövőre 3,5 százalékos lesz az átlagos maginfláció, miközben jegybankárok továbbra is 3 százalékos inflációs célra lőnek, s ehhez igazítják a kamatpályát. Vajon hamarosan vége szakad a kamatcsökkentési periódusnak?

elemez_vizsgál_adatok_csőd_123rfA maginflációra nem hat a rezsicsökkentés

A maginfláció azért lesz magasabb, mert ez a mutató nem tartalmazza az élelmiszerárakat és a nyersanyagárakat – mondta Horváth Ákos, az Equilor elemzője, hozzátéve: márpedig a rezsicsökkentés a nyersanyagárakat vágta vissza. Úgy tűnik tehát – folytatta, hogy a rezsicsökkentéssel nem tudta befolyásolni a kormány a maginflációt, aminek az alakulását a közgazdászok különösen nagy figyelemmel kísérik.

Véleménye szerint a maginfláció és az infláció eltérő irányú mozgása a kamatpályát is befolyásolja. Limitált immár a Monetáris Tanács mozgástere, ezért arra számíthatunk, hogy legfeljebb áprilisban lesz még egy 10 bázispontos vágás, azután már a tartás lehet napirenden. Sőt, a nemzetközi hangulat függvényében, az év második felében akár kamatemelésre is sor kerülhet. Az irányadó kamat 2,5 százalékos szintje azért is lehet a kamatpálya alja, mert a növekedési hitelprogram is ebben maximálta a kereskedelmi bankok által alkalmazható kamatfelárat.

kamat_százalék_kocka_123rfSenkit sem stresszel a gyenge forint

Hosszabb ideig alacsony marad a kamat – vélekedett Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke. Bár lehet, hogy már korábban érdemes lenne kamatot emelni, de szerinte erre az idei évben már nem kerül sor. A jegybankot ugyanis egyáltalán nem zavarja a 3,5 százalékos maginfláció lehetősége, miként a gyenge forint sem, annál is kevésbé, mert nyereséget realizál a devizatartalékon.

Ráadásul a nemzetközi környezet sem kedvez most a héjáknak, hiszen a várakozások szerint az Európai Központi Bank is lazítani fog a kondíciókon, vagyis az euró is várhatóan gyengülni fog.

Azt is észre kell venni – folytatta, hogy a tartósan 310 forint feletti euró kurzus nem okoz stresszt az országban. Ezt nem csak a jegybank és a kormány fogadta el, de a bankrendszer és a vállalkozói szféra is. Folytatódhat tehát a jegybanki kamatcsökkentés, s akár még a jelenleginél jóval gyengébb EUR/HUF kurzus is kialakulhat, akár 330-ig is felkúszhat az árfolyam.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.