2025 július 25

Már nem mentjük a pénzt a bankokból

A háztartások hitelállománya tranzakciókból adódóan szezonálisan igazítva 32,3 milliárd forinttal mérséklődött, míg a szezonális igazítás nélküli adat 41,2 milliárd forintos csökkenést mutatott. A szezonálisan nem igazított adatok változása a forinthitelek 2,62 milliárd forintos, illetve a devizahitelek 38,6 milliárd forintos tranzakciós csökkenéséből következett.

A háztartások betétállománya a tranzakciókból eredően szezonálisan igazítva 3,2 milliárd forinttal nőtt, szezonális igazítás nélkül 35,9 milliárd forinttal csökkent. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forintbetétek esetében 3,2 milliárd forint nettó betételhelyezés, a devizabetétek esetében 39,1 milliárd forint nettó betétkivonás történt.

Törlesztettek a cégek is

A nem pénzügyi vállalatok hitelállománya csak a tranzakciókat figyelembe véve szezonálisan igazítva 7,4 milliárd forinttal nőtt, míg a szezonális hatások kiszűrése nélkül 0,9 milliárd forinttal csökkent. A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forinthitelek állománya tranzakcióból eredően 7,5 milliárd forinttal nőtt, a devizahitelek állománya 8,2 milliárd forinttal mérséklődött. A nem pénzügyi vállalatok által kibocsátott, hitelintézetek tulajdonában lévő kötvények állománya – tranzakciókból eredően – 0,1 milliárd forinttal csökkent.

A külföldi kötelezettségek állománya februárban a hitelintézetek mérlegfőösszegének 17,5 százalékát tette ki – közölte a Magyar Nemzeti Bank honlapján.

Süllyedtek a kamatok

A forint alapú lakáscélú hitelek szezonálisan igazított új szerződéses értéke kismértékben visszaesett, míg a szabad felhasználású jelzáloghiteleké nőtt az előző hónaphoz képest. Az előző 14,4 milliárd forintról 14,3 milliárdra, míg az utóbbi 2,1 milliárd forintról 2,6 milliárdra változott. Az  átlagos hitelköltség mutatója előbbinél 7,92, utóbbinál 9,72 százalékra mérséklődött. A személyi hitelek átlagos hitelköltség mutatója azonban 25,08 százalékra emelkedett.

A háztartások forintbetéteinek átlagos, 2,2 százalékos kamatlábai nem változtak, míg az euróbetéteké csökkent, 1,22 százalékra. A forintmegtakarítások szezonálisan igazított új szerződéses értéke kismértékben emelkedett, míg az euróé apadt.

Kevesebbet adnak a cégeknek a betétek után

A nem pénzügyi vállalati hitelek átlagos kamatlába az 1 millió euróérték alatti forinthitelek esetén csökkent, 5,43 százalékra, míg a nagyobb összegűeké nőtt, 4,84 százalékra. Az euróhitelek átlagos kamatlába viszont 1 millió alatti hitelek esetén emelkedett, az afölöttieké viszont jelentősen visszaesett, 0,58 százalékponttal 2,21 százalékra.

A nem pénzügyi vállalatok esetén a forinthiteleket tekintve a szezonálisan igazított új szerződéses érték az 1 millió eurónál kisebb hiteleknél kicsit növekedett. Az euróhitelek értéke csökkent.

A nem pénzügyi vállalatok forint betéteinek átlagos kamatlábai estek, 0,11 százalékponttal 2,11 százalékra, az éven belüli euróbetéteké nőtt, 0,56 százalékra. A szezonálisan igazított új szerződéses értékek a forint és az euróbetétek esetében egyaránt mérséklődtek.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.