Londoni elemzők: növekvő infláció és kamatcsökkentés
A KSH keddi bejelentése szerint a fogyasztói árak augusztusban 6,0 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy citybeli házak szakértőinek zöme is 6 százalék körüli, illetve azt valamivel meghaladó tizenkét havi inflációt várt a múlt hónapról. A 4cast nevű londoni pénzügyi elemzőcég felzárkózó térségi közgazdászai a keddi adatismertetés után azt valószínűsítették, hogy a magyarországi inflációra a következő hónapokban is felfelé ható nyomás érvényesül, mert a legutóbbi világpiaci kukorica- és búzaár-emelkedési sokkok szeptembertől már erőteljesebben átszűrődnek a magyar fogyasztói árakba. A kukorica világpiaci árrobbanásának inflációs kockázata a korábbi londoni elemzésekben is felmerült.
A Financial Times augusztus közepén – amerikai kormányzati becsléseket idézve – azt írta, hogy a legalább fél évszázada nem tapasztalt súlyosságú aszály egyetlen hónap alatt tönkretette az amerikai kukoricatermés hatodát, és ez a globális élelmiszer-árinfláció megugrásával fenyeget. A londoni gazdasági napilap által látott hivatalos amerikai adatok szerint az amerikai kukoricatermesztők Belgium és Luxemburg együttes területénél nagyobb kiterjedésű kukoricaföldek további idei művelésével hagytak fel, miután a példátlanul forró júliusi időjárás jóvátehetetlen károkat okozott termésükben.
A Financial Times szerint, ha valóra válnak az amerikai mezőgazdasági minisztérium előzetes árbecslései, akkor az Amerikában főleg takarmánytermékek és etanol előállítására használt kukorica átlagára az idén rekordot dönt. Az amerikai szakminisztérium a londoni lap értesülése szerint az idei betakarítás kezdete utáni időszakra 7,50-8,90 dollár/véka közötti átlagárat jósol a kukoricára (1 véka 35,24 liter). A minisztérium most 10,8 milliárd véka (bushel) amerikai kukoricatermést vár, 2,2 milliárd vékával kevesebbet, mint alig egy hónappal ezelőtt. Az Egyesült Államok a világ első számú kukoricatermelője és -exportőre. A Financial Times múlt havi elemzése szerint az árak megugrása felidézi a 2007-2008-as válságot, amikor a magas élelmiszerárak Bangladestől Haitiig több tucatnyi országban robbantottak ki zavargásokat.
A 4cast elemzői azonban a keddi inflációs adatismertetés utáni értékelésükben úgy vélekedtek: az MNB monetáris tanácsa az augusztusi kamatcsökkentési döntéssel már világossá tette, hogy az élelmiszer-ársokk átszűrődése sem akadálya a pénzügypolitikai enyhítésnek. A 4cast szakértői szerint így továbbra is valószínű, hogy az MNB szeptember 25-én esedékes kamatdöntő ülésén újabb kamatcsökkentést hajt végre.
A magas inflációt más nagy londoni házak sem tartják most már az MNB-kamatcsökkentés akadályának.
A Commerzbank – az egyik legnagyobb európai pénzügyi szolgáltató csoport – elemzői befektetőknek Londonban összeállított keddi devizapiaci körképükben úgy fogalmaztak, hogy bár a 6,0 százalékos magyarországi infláció jócskán az MNB célszintje felett jár, jelenleg azonban „az inflációs ütemek ugyanolyan csekély jelentőséggel bírnak a magyar pénzügypolitika szempontjából, mint az IMF-megállapodás, pedig ez utóbbi korábban még az expanzívabb monetáris politika előfeltételének számított”.
A Commerzbank szakértői szerint a piaci hangulat javulása nyomán nyilvánvaló vált, hogy elsőbbséget kaphat a magyar gazdaság támogatása a pénzügypolitika további lazítása révén.
A ház szerint mindazonáltal a forintárfolyam mozgását valószínűleg továbbra is az IMF-megállapodással kapcsolatos hírek irányítják, és amíg a tárgyalófelek nem érnek el lényeges előrelépést, addig várhatóan nehéz lesz a Commerzbank elemzői által 282,65 forint/eurós szinten valószínűsített alsó támogatási pont áttörése.