
Letaszítják a trónról a Facebook-ot és a Google-t?
Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája állítja: a szemfüles befektetők jól járhatnak az új részvényekkel, ugyanakkor nem árt az óvatosság: a fénysebességgel változó iparág és a hozzá kapcsolódó fogyasztói piac az elképesztő tőzsdei potenciált is pillanatok alatt felülírhatja. 2014 erős év lehet a nyilvános részvénykibocsátásokat tekintve: világszinten az összérték eddig 38 milliárd dollár, ami kétszerese a tavaly ilyenkor mértnek, míg Európában az érték megháromszorozódott.
Candy Crush: a cukorkafüggőség könnyen átragad a befektetőkre
Március 26-án indult a népszerű mobiltelefonos játék, a Candy Crush mögött álló cég részvénykibocsátása. A King Digital Entertainment Plc 22,2 millió részvényt készül piacra dobni darabonként 21-24 dolláros áron, amelyből a vállalat teljes értékét 7,6 milliárd dollárra tehetjük. A King vállalat kínálatában 180 mobiltelefonon, a Facebookon, valamint a vállalat oldalán keresztül letölthető játék szerepel.
Az első számú játék a „Candy Crush Saga”, amely napi szinten 93 millió aktív felhasználót vonz, míg a cég második legnépszerűbb játéka, a „Pet Rescue Saga” naponta 15 milliót. A szakértő szerint ennek alapján a beszállás olcsónak tűnik, a 7,6 milliárd dolláros értékbecslés semmiképpen nem indokolatlanul magas, tekintve a vállalat növekedési adatait – tény azonban, hogy a cég története nagyon rövid, 180 játékából pedig csupán egynek köszönhető az eddigi óriási siker.
Csak óvatosan!
„A King Digital papírjával legyünk nagyon óvatosak. A cég kétmilliárd dolláros bevételével és kimagasló felhasználó-számaival szinte a semmiből jött; története alig két éves” – hangsúlyozta Peter Garnry, a Saxo Bank vezető részvénypiaci stratégája. – „A magam részéről nagyon optimista vagyok a King sikerét illetően, de problémásnak találom az alacsony belépési küszöböt, az éles játékpiaci verseny kockázatát és azt, hogy a felhasználók akár egyik napról a másikra ejthetik a játékot. A cég kevésbé ismert játékainak ugyan nőtt a népszerűsége az elmúlt negyedévben , de a bevételek ezzel párhuzamosan 3 százalékkal csökkentek, amely a visszaesés első jele lehet a „Candy Crush Saga” történetében.”
Zuhan a King Digital
A King Digital részvények az elsődleges kibocsátás során 22,5 dolláron keltek el, majd a másodpiacon meredek esés indult, a kereskedés derekán (közép-európai idő szerint nem sokkal 19 óra előtt) a papír majd 13 százalékos esést mutatott, 19,63 dolláron járt.
A Saxo Bank szakértője szerint a cégérték meghatározása rendkívül nehéz, de ennek szempontjaira nagyon oda kell figyelni, és a befektetésről ezek mérlegelésével kell dönteni. Ezen túl, számítani kell arra, hogy a befektetési bankok vételi oldalon erősen védik a részvénykibocsátásokat, így az első hetekben az árfolyam-esésre alapozó spekuláció nehézségekbe ütközhet. Ugyanakkor, az elszánt és szemfüles King Digital-befektetők pénze pár kereskedési nap alatt szépen megtérülhet.
Szezám tárulj: a nemzetközi részvénypiac megnyílik az Alibaba és a többi kínai előtt
A nyugati országokban keveseknek cseng ismerősen az Alibaba cég neve, de ez a kínai online kereskedő idei New York-i nyilvános részvénykibocsátása révén garantáltan megváltozik. A cég becsült értéke, amely a Facebookéval vetekszik, hatással lehet az amerikai internetes kereskedelmi cégek, például az eBay vagy az Amazon értékére és részvényárára is. Ez a cég üzemelteti ugyanis Kína legnagyobb online fogyasztói piacát, a Taobaót, amelyen a PayPalhoz hasonló, Alipay elnevezésű szolgáltatással biztosítja az internetes fizetési lehetőséget. További érdekessége, hogy a kínai kormány nemrégiben beválasztotta az Alibabát abba a cégcsoportba, amelynek tagjai kísérleti projekt keretében vizsgálják a magánkézben lévő bankok működését a kommunista vezetésű országban.
Sok a titok a cég körül
„Az Alibaba továbbra is meglehetősen titokzatos, kevés kézzelfogható információt tesz nyilvánossá – mondta Peter Garnry. – Annyit tudunk, hogy a vállalat bevétele 2013 harmadik negyedévében 1,78 milliárd dollár volt, és az utóbbi két negyedévben az előző év azonos időszakához képest valamelyest csökkent. Az értékesítés mai szintjét alapul véve azonban az Alibaba a következő 12 hónapban akár a 9,1 milliárd dolláros bevételt is elérheti, amelynek következtében a vállalat értéke 150-200 milliárd dollárra tehető. Értékelésünk szerint így a P/S ráta (a részvényár és a cég bevételének aránya) 16-22 között mozog.”
Az Alibaba tulajdonosi szerkezetének különlegessége, hogy a Yahoo a cégben 24 százalékos részesedéssel bír. A kínai óriás tőzsdei kilépésének hírére a Yahoo részvényára szárnyra kapott annak ellenére, hogy a papír túlértékelt, és az amerikai cég üzleti modelljével a befektetők nincsenek kibékülve. Arra a döntésre azonban, hogy az Alibaba New Yorkban lép majd tőzsdére, nem a Yahoo-val ápolt kapcsolat volt a legnagyobb hatással, sokkal inkább az, hogy a cég a hongkongi szabályozó szervekkel nem tudott egyezségre jutni a vezetőség összetételét illetően.
„Az Alibaba külföldi tőzsdére lépése két szempontból is jelentős lépés. Egyrészt precedenst teremt a kínai nagyvállalatok számára, amelyek globális piaci jelenlétet szeretnének felépíteni; másrészt, minél több dinamikusan növekvő kínai céget jegyeznek be az amerikai tőzsdéken, annál erősebb lesz a nyomás a kínai kormányon, hogy nyisson a szabad piac irányába” – tette hozzá a szakértő.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.