
Lakáspiaci robbanás Budapesten – A vevők már licitálnak, az áremelkedés 19 %-os
Felpörgött a kereslet, csúcsra jár a lakáshitelezés, miközben az új lakások építése stagnál. Ez rajzolódik ki a Magyar Nemzeti Bank 2025-ös tavaszi lakáspiaci jelentéséből. Vajon merre tart a lakáspiac?
2025 első negyedévében országosan 15, Budapesten pedig már 19 százalékkal emelkedtek a lakásárak éves összevetésben A keresletnövekedést a makrogazdasági fundamentumok mellett több egyszeri tényező is táplálta, így például a lakossági állampapír-piacon felszabaduló megtakarítások. A jegybank becslése szerint csak ebből a forrásból mintegy 300 milliárd forintnyi extra pénz áramlott az új lakások piacára – derül ki az MNB friss jelentéséből.
Pörög a kereslet – de új lakás alig épül
A kínálat azonban nem tud lépést tartani a kereslettel. Magyarországé az EU egyik leglassabban megújuló lakásállománya. Tavaly mindössze 13 ezer új lakás épült, ami 2 százalékkal kevesebb a 2023-as értéknél. Ez tovább növeli az ingatlanpiaci túlértékeltséget, amely a jegybank szerint már 14,3 százalékos mértéket ért el.
A kínálat és kereslet közti egyensúlytalanságot jól mutatja, hogy az adásvételek egyre nagyobb részénél licitálás alakult ki: Budapesten minden ötödik ingatlan magasabb áron kelt el, mint a hirdetési ár.

Hitelezési láz és rekordméretű kölcsönök
A lakáshitel-piac is berobbant. Az év első két hónapjában 47 százalékkal több hitelt folyósítottak, mint egy évvel korábban, miközben a szerződések száma csak 9 százalékkal nőtt. Ez azt jelenti, hogy a vevők egyre nagyobb összegeket vesznek fel: egy átlagos használt lakás vásárlására februárban már közel 20 millió forint hitelt vettek fel, szemben az egy évvel korábbi 15,6 millióval.
A támogatott hitelek szerepe továbbra is jelentős. 2024-ben minden ötödik lakáshitel állami támogatással valósult meg.
A lakáspiaci lendület vidéken is érezhető
A tranzakciószámok 2023-hoz képest már tavaly emelkedtek, és mostanra elérték a hosszú távú, évi 150 ezer adásvétel körüli szintet. Idén tovább bővült a piac. Márciusban országosan 14 százalékkal több lakás cserélt gazdát, mint egy évvel korábban. A bővülés főként a vidéki városokat jellemzi, míg Budapesten már lassulás figyelhető meg.

A lakásárak gyorsan emelkedtek
2024 végén hazánk a második legnagyobb lakásár-emelkedést produkálta az Európai Unión belül. Az árak gyorsabban nőttek, mint a jövedelmek, a bérleti díjak vagy az építési költségek, ami rontja a lakáspiac lehetőségeit – figyelmeztet az MNB. A négyzetméterárak Budapesetn már jóval egymillió felett vannak. Szembetűnő a különbség a Budai és a pesti oldal között. Budán nem ritka a kétmilliós négyzetméterár. A pesti oldalon a belső kerületeknél 1,6 milliónál kezdődnek az árak.
Címlapkép forrása: Piaxabay