
Kivonuló bankokra pályázik az OTP
A kezdeti megnyugvás után hamar lefordult a kissé gyengét jelentő Erste a plusszoló szektortárs Raiffeisenről. Az Erste csoportszintű nettó eredménye 176 millió eurót tett ki, miközben a piaci konszenzus 181 és 188 millió euróval kalkulált. A magyar leányvállalat 27 millió euró veszteséggel zárta a január-márciusi periódust, míg egy évvel korábban ez 82 millió eurót tett ki a végtörlesztések miatt. A problémás hitelek aránya 9,2 százalékra csökkent a tavaly év végi 9,4 százalékról, a tőkeellátottságot tükröző (core tier1) mutató pedig 11,2 százalékon állt, ami bőven a szabályozói szint felett van.
Hogy az Erste gyorsjelentése mennyiben adhat indikációt az OTP május közepén esedékes számaira nézve? Hiába régiós szektortárs az Erste és az OTP, nem érdemes közvetlen megfeleltetést keresni a két bank negyedéves teljesítménye között – vélekedett Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője, mondván, az Erste csoportszintű teljesítményében a magyar leánybank szerepe nem hangsúlyos, ráadásul az OTP kevésbé érintett a magyarországi devizahitelezésben, mint az Erste leány.
Hangulati szempontból azt láthattuk, hogy a reggeli megnyugvást, már délelőtt némi esés követte az Erste piacán. Dél körül 24 euró közelében mozgott az árfolyam. Ami azért érdekes, mert az Equilor elemzői szerint az 50 napos mozgóátlag környékén (23,6 euró) érdemes lehet beszállókat keresni a grafikonon. Annál is inkább, mert ugyan a nettó eredmény elmaradt a várttól, de a menedzsment nem jelentett be profit warningot az év hátralevő részére. Célárnak 25 eurót lőhetjük be, míg a stop-loss szintet 22,8 euró érdemes elhelyezni.
Az OTP részvényeseit, persze, nem az Erste gyorsjelentés tartja izgalomban, s még csak nem is a pénteki közgyűlésen elfogadott 120 forintos részvényenkénti osztalék, hiszen annyira még nem előrehaladott a hazai kamatcsökkentési periódus, hogy a 2,6 százalékos osztalékhozam ralit provokáljon. Jóval érdekesebb, hogy Csányi Sándor elnök vezérigazgató bejelentette: nem csak külföldi akvizíciókban gondolkodik az OTP, hanem a hazai piacot esetlegesen elhagyó bankot is szívesen vásárolnának.
Nem tartjuk reálisnak, hogy nagyobb bank kivonuljon a magyar piacról – mondta Réczey Zoltán, a Buda-Cash Brókerház elemzője, hozzátéve: ugyanakkor előfordulhat, hogy kisebb bankot tud akvirálni az OTP.
A piaci pletykák szerint az MKB lehet az egyik célpont – vélte Gabler Gergely, az Equilor senior elemzője. Az anyabankja, a Bayerische Landesbank vállalása szerint ugyanis 2015-ig értékesíti az MKB-t. Más értesülések szerint a magyar állam is a vásárlók között lenne, ám egyelőre több információ nincs ezzel az üggyel kapcsolatban.
Parkett pletykában azért nincs hiány, amennyiben az MKB mellett a Gránit Bank és a CIB itteni érdekeltségei is szóba kerültek, mint lehetséges akvizíciós célpontok.