
Kissé megfáradtak a feltörekvők
Miközben ma mindenki Ben Bernanke „kutyaszorítójával„ van elfoglalva, ugye Barack Obama elnök azt találta mondani, hogy a Fed-kormányzó túl sokáig volt hivatalban… Nos, az még csak hagyján, hogy az elnöki kiszólás Bernanke este esedékes helyzetértékelését is szinte zárójelbe teszi, de már arra sem figyelünk, hogy a nyárelőn elszivárgott a tőke a feltörekvő piacokról.
A profi befektetők 2008 decembere óta nem fektettek be olyan kevés pénzt a feltörekvő piacokra, mint júniusban. Legalábbis ez derül ki a Bank of America/Merrill Lynch legfrissebb felméréséből. Eszerint a szereplők 9 százaléka a lehető legkisebb pozíciót tartotta ezen parketteken (alulsúlyozták), ami azt jelenti, hogy majdnem 4,5 éves csúcsra ugrott a pesszimizmus a feltörekvő piacokkal kapcsolatban. Ráadásul a megkérdezettek 31 százaléka gondolta úgy, hogy egy esetleges kínai botlás másokat is magával ránthat a világban.
Az okok között a török piaci mozgásokat és a nyersanyagárak esését érdemes szemügyre venni, emiatt ugyanis számos kapcsolt piac mélyrepülésbe váltott az utóbbi hetekben – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Hozzátéve: a tőkeáramlási adatok is siralmasak, amennyiben az EPFR szerint az elmúlt héten 5,76 milliárd dollárnyi tőke távozott a feltörekvő piacokról, ami a legnagyobb idei kiáramlásnak felel meg. Ne felejtsük el azonban – folytatta -, hogy ez egy historikus adat és nem jelent semmilyen útmutatást az előttünk álló hetekre nézve.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy lassan csúszunk bele a nyári uborkaszezonba, vagyis nagyobb piaci viharokra papírforma szerint nem számíthatunk szeptemberig – hangsúlyozta Gyurcsik Attila, a Concorde vezető elemzője. Hozzátéve: a feltörekvő piaci indexek nyár eleji gyengébb teljesítménye részben a török politikai válság számlájára írható, ami a helyi tőzsdeindexet 20 százalékos mínuszba tolta. Emellett olyan nagy súlyú piacok, mint Kína, Brazília és Oroszország is gyengélkedtek. Ennek hátterében a kínai lassulástól való félelem és a nyersanyagpiacok visszaesése állhat. Mondhatni, a Kína kapcsolt és nyersanyag kapcsolt piacok nem tudták hozni a várakozásokat.
A befektetők mostani elfordulása azonban aligha jelenti, hogy végső búcsút mondtak volna a feltörekvő piacoknak, annál is kevésbé, mert az esés nyomán javult az árazás. Kuti Ákos szerint a mostani helyzetet simán lehet úgy értékelni, mint egy kontraindikátort, hiszen a 4,5 éves csúcs ismét vevőket csalogathat a feltörekvő piacokra.