2025 május 21

Kisebb GDP-t várnak a németek

A német gazdasági minisztérium által csütörtökön Berlinben bemutatott őszi elemzésükben az intézetek 1 százalékos GDP-növekedéssel számolnak 2013-ra, szemben a tavaszi előrejelzésben megadott 2 százalékkal.

Az idei GDP-növekedési előrejelzésüket az intézetek csak kismértékben módosították, az áprilisban jelzett 0,9 százalékról 0,8 százalékra csökkentették.

A tanulmány megállapítása szerint az euróövezeti válság a német gazdasági teljesítményt is visszavetette, a növekedési ütem emiatt tartósan alacsony marad, a javulás jeleire csak a jövő év folyamán lehet számítani. A munkaerőpiaci helyzet tovább romlik, a munkanélküliek száma 2,9 millióra emelkedik. A költségvetés közel egyensúlyban lesz az idén és jövőre is. A német gazdaságkutató intézetek az inflációs kockázatok miatt helytelenítik az Európai Központi Bank programját a krízisországok szuverén kötvényeinek a vásárlására.

A világgazdaság lassuló fázisba lépett 2012 őszén, a gazdasági aktivitás veszített lendületéből világszerte, a vállalatok és a lakosság fogyasztási hajlandósága csökkent. A legerőteljesebb negatív tényező az euróövezeti adósság- és bizalmi válság volt. Emellett még nem fejeződött be az ingatlanpiaci buborék 2007-es kipukkadását követő konszolidációs fázis sem az Egyesült Államokban és más iparosodott országokban. A krízis kitörését megelőzően kialakult szerkezeti hiányosságok következményei máig éreztetik hatásukat, hátráltatják a gazdasági növekedést – indokolja a tanulmány a növekedési kilátás rontását.

Az idén nyáron az iparosodott országok jegybankjai kötvényvásárlási programokat indítottak a romló üzleti hangulat és az erősödő befektetői bizalmatlanság csillapítására. A tanulmány megállapítja, hogy az intézkedések csak átmeneti eredményt hoztak, és megkérdőjelezi, hogy megfelelő eszköznek tekinthetők-e a gazdasági aktivitás felélesztésére.

Németországban az üzleti hangulat hónapról hónapra romlik 2012 áprilisa óta és legutóbb a 2008/2009-es recesszió óta a legmélyebb pontot érte el. A romló kilátások leginkább a vállalati beruházásokat vetették vissza.

A német export azonban nem romlott a világgazdasági helyzet romlása ellenére sem az euró gyengülésének köszönhetően.

A legfrissebb makrogazdasági mutatók a gazdasági teljesítmény további romlását vetítik előre az év végéig. A feldolgozóipar megrendelései csökkentek az utóbbi időben és a romló üzleti várakozások is az eszközberuházások további csökkenésére utalnak.

A tanulmányt a müncheni ifo gazdaságkutató intézet (ifo Institut – Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e. V.) a svájci KOF gazdaságkutatóval (KOF Konjunkturforschungsstelle der ETH Zürich) együttműködve, valamint az IfW kieli világgazdasági kutató intézet (Institut für Weltwirtschaft an der Universität Kiel) a ZEW gazdaságkutató intézettel (Zentrum für Europäische Wirtschaftsforschung Mannheim) együttműködve, illetve az iWH (Institut für Wirtschaftsforschung Halle) hallei gazdaságkutató intézet, és az RWI (Rheinisch-Westfälisches Institut für Wirtschaftsforschung e.V.) gazdaságkutató intézet a bécsi IHS (Institut für Höhere Studien und wissenschaftliche Forschung) gadzaságkutató intézettel együttműködve állította össze.