2025 április 19

Vörös-tengeri hajótámadások – Kína műholdképekkel segíti a jemeni húszikat?

Egy kínai vállalat, amely kapcsolatban áll a pekingi hadsereggel, műholdas felvételekkel segíti a jemeni húszikat a Vörös-tengeri hajótámadásaikban – állítják az amerikai tisztviselők. Washington szerint Peking figyelmen kívül hagyja az aggodalmakat. Vajon hány civil hajó útvonalát látják a műholdjaikról?

Egy kínai műholdcég segítheti a jemeni húszikat a Vörös-tengeren zajló hajótámadásokban. A gyanú szerint a Pekinghez köthető vállalat nagy felbontású felvételekkel segíti az Irán által támogatott lázadók akcióit.

Egyre élesebbé válik a geopolitikai feszültség a Közel-Keleten. Amerikai tisztviselők azzal vádolták meg a kínai Chang Guang Satellite Technology Co. Ltd. nevű céget, hogy hírszerzési támogatást nyújt a jemeni húszi lázadóknak, akik civil és katonai hajókat támadnak a Vörös-tengeren. Kína mindeddig figyelmen kívül hagyta a Washingtonból érkező figyelmeztetéseket – számolt be a hírről a Financial Times.

Kitől kapnak információt a húszik?

Kezdetben a húszik drónokat és rakétákat kezdtek lőni Izrael felé. 2023. november 19-én a húszik eltérítettek egy hajót a Vörös-tengeren. Azóta több tucat rakéta- és dróntámadást indítottak kereskedelmi hajók ellen. Többek között két hajót elsüllyesztettek, a harmadikat lefoglalták és a legénység négy tagját megöltek. A húszik kezdetben azt mondták, hogy Izraelhez kötődő, vagy oda vagy onnan induló hajókat támadtak meg. Azonban sok hajónak nincs kapcsolata Izraellel.

Az Egyesült Államok vezette haditengerészeti erők számos támadást meghiúsítottak.

A vád szerint a CGSTL szoros kapcsolatban áll a kínai Népi Felszabadító Hadsereggel. Nagy felbontású műholdképeket juttatott el a húsziknak. Amivel segítik a támadások célpontjainak azonosítását. A húszikat egyébként Irán is támogatja, akik az elmúlt másfél évben több tucat hajótámadást hajtottak végre a stratégiailag fontos vízi úton.

Kína hallgat, a feszültség nő

Egy magas rangú amerikai külügyi tisztviselő szerint az Egyesült Államok több alkalommal is jelezte aggályait Pekingnek, és kérte a kínai kormány beavatkozását, de válasz eddig nem érkezett.

Kína figyelmen kívül hagyta ezeket az aggodalmakat” – mondta a tisztviselő.

Tammy Bruce külügyi szóvivő megerősítette, hogy a CGSTL közvetlenül támogatja az amerikai érdekeket fenyegető húszii műveleteket. A cég korábban is célkeresztbe került, 2023-ban amerikai szankciókat kapott, amiért műholdas képekkel segítette az orosz Wagner-csoportot Ukrajnában.

Mi történik a Vörös-tengeren?

A Vörös-tenger a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonala, ahol az európai, ázsiai és amerikai áruszállítás jelentős része halad át. A Szuezi-csatorna pedig a leggyorsabb tengeri útvonal Ázsia és Európa között, és különösen fontos az olaj és a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállításában. A húszik 2023 végén kezdtek célzott támadásokat az itt közlekedő hajók ellen, válaszul az izraeli offenzívára a Gázai övezetben.

Az USA és szövetségesei hadihajókat vezényeltek a térségbe, de a támadások folytatódtak. Most pedig úgy tűnik, Peking közvetett módon is befolyásolhatja a helyzetet.

Matthew Bruzzese védelmi szakértő szerint a CGSTL eddig száz műholdja kering a föld körül és a tervek szerint idén év végére háromszázra növekszik ez a mennyiség. Ez viszont lehetővé teszi a cég számára, hogy tíz percenként a világ bármelyik pontjáról készítsen képet.

Címlapkép forrása: Unsplash (Illusztráció)

Legnézettebb Tartalmak