
Kína könnyít a szabályokon
A lépés a március elején beiktatott új kínai vezetés szabadabb pénzpiacok felé mutató reformjainak újabb lépcsője. A SAFE honlapján közzétett, hétfőn érvénybe lépett intézkedések szerint a külföldiek beruházásaival kapcsolatos 24 korábbi előírást törölnek el. Az egyszerűsítés többek között az átváltást, számlanyitást, átutalást érinti majd, jelentős mértékben könnyítve a befektetők terhein.
A lazítás célja a hosszú távú és stabil tőkebeáramlás elősegítése, amelyre a kínai gazdaság viszonylag gyors növekedése mellett a nemzetközi pénzügyi piacok javulása szolgáltat jó táptalajt – fogalmaz a SAFE. A szabályozó szerv az elmúlt fél évben már másodszor lazít a szabályokon, tavaly novemberben 35 előírás eltörlésével lendített a lassulást mutató külföldi tőke beáramlásán.
Tavaly egész évben 2011-hez képest mintegy 4 százalékkal, 112 milliárd dollárra esett vissza az országba érkező működőtőke értéke, a kereskedelmi minisztérium ugyanakkor idén a helyzet javulását valószínűsíti.
Li Ko-csiang miniszterelnök a kormány múlt heti ülésén az adminisztratív akadályok csökkentését szorgalmazta, a kínai valuta szabadon átválthatóságára vonatkozóan pedig egy részletes működési terv bemutatását ígérte az év végéig. A folyó fizetési mérleg elszámolásait illetően a jüan ma is szabadon átváltható, a működőtőke-befektetéseket, portfólióbefektetéseket és viszonzatlan tőkeátutalásokat is tartalmazó pénzügyi- és tőkemérleget ugyanakkor továbbra is szigorú központi ellenőrzés alatt tartják, a hirtelen pénzáramlások kiküszöbölése végett.
A Cajcsing gazdasági és pénzügyi lap szerint a nyitás következő állomása a kínai lakosok külföldi befektetésének szabaddá tétele lehet.