Kikerülhetünk a bóvliból – Így látják Londonban
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai a befektetési ajánlású és a befektetésre nem ajánlott osztályzati sávok határövezetében lévő feltörekvő gazdaságok minősítési esélyeit elemezték, annak alapján, hogy a vizsgált országok makromutatói milyen irányban változtak a legutóbbi fel-, illetve leminősítések óta.
Magyar adósosztályzatok
Magyarországra a három nagy nemzetközi hitelminősítő közül jelenleg a Standard & Poor’s tartja érvényben a leggyengébb besorolást: a „BB” hosszú futamidejű magyar osztályzat az S&P listáján a befektetési ajánlású sáv aljától két fokozattal elmarad.
A Moody’s Investors Service hosszú távú magyar szuverén osztályzata ennél egy fokozattal jobb, „Ba1”, amely e cég besorolási módszertana alapján azonos a Fitch Ratings „BB plusz” hosszú futamú magyar szuverén devizaadós-minősítésével. E két cég magyar osztályzatai is azonban még egy fokozattal elmaradnak a befektetésre ajánlott kategória alapszintjétől, a „Baa1/BBB mínusz” besorolástól.
Magyarország államadós-osztályzatainak kilátása két hitelminősítőnél már stabil: a Standard & Poor’s március vége, a Fitch 2012 decembere óta tart érvényben stabil kilátást a magyar besorolásra. A Moody’s magyar adósosztályzatának kilátása továbbra is negatív.
Az S&P idei menetrendjében már nem szerepel magyar adósosztályzati felülvizsgálat, de a Fitch és a Moody’s novemberben vizsgálni fogja a magyar besorolásokat.
Ötből négy mutató javult
Magyarország esetében megállapították, hogy a cég által figyelembe vett öt alapmutató – a három évre visszatekintő éves átlagos reálnövekedés, az export százalékában mért teljes külső adósságállomány, a devizatartalékokhoz viszonyított rövid lejáratú külső adósság, az államháztartási hiány és a GDP-arányos folyómérleg-egyenleg – közül négy javult a befektetési ajánlású magyar szuverén adósbesorolás megvonása óta. Egyedül a hazai össztermékhez mért államháztartási deficit romlott, de a cég kiemeli, hogy az összehasonlító bázisévben – vagyis 2011-ben, amikor Magyarországtól két hitelminősítő is megvonta a befektetési ajánlású besorolást – ezt az adatot torzították a nyugdíjpénztári rendszer átalakításából eredő költségvetési transzferek.
A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői szerint mindez, valamint a javuló növekedési várakozások és a költségvetési szigor – amelyet az Európai Bizottság is felügyel – megteremti a feltételeit annak, hogy Magyarország jövőre visszatérhessen a befektetési ajánlású adósminősítési kategóriába. Emellett a gazdasági növekedésen is egyre inkább látszanak a költségvetési és a magánszektorban 2008 óta végbement pénzügyi kiigazítás előnyös hatásai.
A jövő év nyara előtt nem valószínű azonban Magyarország felminősítése, mivel a hitelminősítők meg akarják várni a devizaalapú hitelekkel kapcsolatos vitás kérdések lezárását, a 2014-es államadósság-folyamatok teljes körű adatsorát, és a jövő évi államháztartási deficitcél teljesítésének terveit; addig a magyar osztályzati felülvizsgálatok várhatóan semleges eredménnyel zárulnak – jósolták keddi tanulmányukban a BofA Merrill Lynch Global Research londoni elemzői.
Orosz adósbesorolás
A három nagy hitelminősítő közül a Standard & Poor’s tartja nyilván a leggyengébb, „BBB mínusz” devizaadós-osztályzattal Oroszországot. A Fitch egy, a Moody’s két fokozattal jobb besorolást tart érvényben az orosz államadósságra. Ha a Standard & Poor’s – amely legutóbb áprilisban minősítette le Oroszországot – az orosz devizaadós-osztályzatot tovább rontja, azzal Oroszország elvesztené befektetési ajánlású besorolását.
Érik az orosz leminősítés
A Bank of America-Merrill Lynch keddi tanulmánya szerint a vizsgált felzárkózó gazdaságok közül Oroszországnak van a legnagyobb esélye a leminősítésre, és így arra, hogy elveszítse jelenlegi befektetési ajánlású szuverén adósosztályzatát. A ház kimutatja ugyanis, hogy az általa figyelembe vett öt makromutató közül Oroszország esetében négy romlott azóta, hogy az orosz államadós-osztályzat felkerült a befektetésre ajánlott kategóriába. Ráadásul, ha az ukrajnai válság miatt foganatosított nyugati szankciók tartósan érvényben maradnak, az olyan mértékű tőkekivonást eredményezhet, amely már kikezdené az orosz gazdaság hitelképességi alapmutatóit – hangsúlyozzák a Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői.