
Két merész spekuláció informatikai multira
Kockázatkerülő befektetők kedvelt osztalékpapírja volt mostanáig a Magyar Telekom. Ehhez a képest a múlt héten történelmi mélypontra, 318 forintra süllyedt részvényárfolyam immár a legvadabb spekulációk tárgya. Annál is inkább, mert a telefontársaság újabban, rendre a kormányzati megszorító csomagok legnagyobb vesztese. A szektorális elvonások és különadók nem csak az osztalékot morzsolták le, de az osztalékvárakozásokat is erodálták.
Elő a nagyítóval!
Számítani kell arra, hogy július második felében már nagyítóval kell nézni a Magyar Telekom árfolyamát, ráadásul nem árt, ha az USD/HUF kurzusán is rajta tartjuk a mutatóujjunkat – hangsúlyozta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Mégpedig azért, mert az MSCI feltörekvő piaci indexe minden tagot dollár alapon vizsgál, azaz a magyar részvények árfolyamát is USD vonatkozásban kell figyelni. A kritériumok szerint a Magyar Telekom részvényárfolyamának dollárban nézve 1,518 USD felett kell maradnia július második felében, pontosabban a július 17. és 30. közötti időszakban. Ez a mostani USD/HUF mellett 347 forintos minimumárat jelentene, miközben a Magyar Telekom árfolyama 318 forintig esett a pénteki kereskedésben. Ami dollárban kifejezve 1,395-öt jelent, azaz bő 8 százalékkal maradt alatta annak a szintnek (1,518), ami beindítaná a szirénákat július második felében.
Veszélyben a magyar index
Mint arról már többször is írtunk, a Magyar Telekom kiesésével megszűnne az MSCI magyar alindexe, hiszen a jelen szabályok szerint két részvénnyel nem működhet ország követő MSCI index. Ez az OTP és a Mol esetében olyan eladói hullámot gerjesztene, amilyet tavaly novemberben a Richter kapcsán láthattunk. Márpedig a Richter leghamarabb novemberben kerülhet vissza az MSCI indexcsaládba, mert legközelebb akkor vizsgálják a likviditási kritériumot, amit a tavaly novemberi kieséskor nem tudott teljesíteni a gyógyszerpapír. Ezért előfordulhat, hogy hónapokra eladói nyomás alá kerülnek a magyar blue chipek.
Minden spekuláció annyit ér, amennyit „lekereskedhetünk” belőle. Vajon az MSCI spekuláció most milyen megjátszható stratégiát kínál? Nos, nem is egyet, hanem mindjárt kettőt.
Egyik lehetséges stratégia: shortra short
Önként adódik a lehetőség, hogy a befektetők a már meglévő OTP és Mol-shortokat erősítsék meg azzal, hogy Magyar Telekom shortokat építenek ki. Ráadásul a Telekom esetében nem szükséges jelentős tétel a nagyobb árfolyammozgásokhoz, ezért kis pluszbefektetéssel (Mtel short) nagy nyereséget lehet zsebre vágni az OTP és a Mol esetleges árfolyamesésén. Technikai kapaszkodót, persze, hiába keresnénk, a történelmi mélypont alatt megnyíló mélységek legfeljebb a szabadesés mámorát nyújthatják.
És egy másik játék: vegyünk együtt az OTP-vel?
Talán egzotikus elgondolásnak tűnik, mégis lehet alapja, s van benne rendszer, ha arra spekulálunk, hogy július második felében „egyeseknek” érdeke lehet a Magyar Telekom árfolyamának felpumpálása. Nem tűnik túlzásnak, hogy a Molnak és az OTP-nek is megéri áldozni arra, hogy a Magyar Telekom árfolyama a felülvizsgálat során a küszöb (1,518 dollár) felett maradjon, mert ebben az esetben biztosan bennmarad a Telekom a kosárban és a másik két blue chip részvényei is megúsznának egy intézményi kitárazást. Ezt az elgondolást erősítheti a két társaság részvényopciós programja is. És ha jobban meggondoljuk az OTP a befektetési alapjai révén feltűnés nélkül támaszthatná a Magyar Telekom árfolyamát, de a Mol is csipegethetne a telefonpapírból.
A második stratégia kapcsán Kuti Ákos megjegyezte, hogy bár nem tartjuk túlzottan valószínűnek ezt a spekulációt, a tőzsdén mégis könnyedén találhat követőkre ez az elmélet, ami automatikusan felfelé lökheti a Telekom árfolyamát július második felében.