2025 április 15

Kényszersorozás, félelem és véráztatta csatatér – ilyen most az ukrán valóság

Széttépett testek, átható vérszag és kíméletlen valóság – így írja le a háború poklát az ukrán frontot megjárt kárpátaljai katona. A három éve tartó konfliktusban egyre többen vágynak békére. Kárpátalján a lakosság a közösségi médiában próbálja figyelmeztetni egymást a kényszersorozásokra. Háború lesz vagy béke? Az ukránok belefáradtak a vérontásba.

A háború borzalmairól vallottak a frontkatonák és a kárpátaljai lakosok

Az ukrán frontvonalról hazatért katonák és kárpátaljai lakosok egyre növekvő békevágyáról beszélnek, miközben az ország vezetése továbbra is a harc folytatását hangsúlyozza. A háború immár három éve tart, és szinte nincs olyan család, amelyet ne érintett volna veszteség.

Az ukrán frontvonal pokla

A háborút megjárt katonák közül sokan, akik hazatértek, örökre magukkal viszik a harcok emlékeit. Kari, egy negyvenes éveiben járó férfi, két évig harcolt Herszon és Donyeck megyében.

„Egy életre elegem lett” – mondja.

A szerencséje az volt, hogy beteg édesanyjáról kellett gondoskodnia, így visszatérhetett a frontról. Azonban a háborúban átélt borzalmak nyomot hagytak rajta:

„A széttépett testek látványa, a vér átható szaga sosem fog elmúlni.” Az ungvári temető lassan megtelik, miközben az ország keleti részéből érkezők új életet építenek maguknak. A tehetősek megúszták, mi pedig itt maradtunk”

– tette hozzá keserűen a háború poklát megjárt ember.

A közvélemény egyre inkább a béke pártján

Héder János, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökhelyettese szerint érezhető az óvatos remény, hogy talán mégis elhallgatnak a fegyverek.

„A háború kezdetén a végső győzelemről beszéltek, mostanra viszont sokan belátták, hogy nem egyenlő erők harcolnak.”

Egy friss felmérés szerint az ukrán lakosság 70 százaléka belefáradt a háborúba, és a béke pártján áll – Számolt be kárpátaljai helyzetről a Dunda György a Kárpáti Igaz Szó lapigazgatója.

A hivatalos álláspont szerint a fegyvernyugvás szóba hozása is felér a kapitulációval, így a béke oroszbarát narratívaként jelenik meg. A kényszersorozásokkal kapcsolatos félelem mindennapossá vált.

„Az emberek riadóláncot hoztak létre a közösségi médiában, hogy figyelmeztessék egymást, hol járnak a toborzók” – meséli egy kárpátaljai lakos.

Azok, akik meg tudják fizetni, kiváltják magukat: „5-15 ezer dollárért megveheted a szabadságodat.” – számoltak be a kárpátaljaiak a helyzetről.

Az elvándorlás mértéke soha nem látott szintre nőtt

Az ukrán menekültek száma elérte a tízmilliót, és csak egyharmaduk tervez visszatérni a háború után. A kárpátaljai magyar közösség egy része is elhagyta az országot, míg a maradók attól tartanak, hogy a háború még sokáig elhúzódik. „Nem bízom Trumpban és Zelenszkijben sem” – mondja Kari. „A politikusok csak a saját zsebüket tömik, miközben mi vérünket adjuk.”

A háború tovább folytatódik, de egyre több ukrán szeretné már maga mögött hagyni a harcokat, és békés jövőt építeni. Az azonban kérdés, hogy a döntéshozók hajlandók-e meghallani az emberek hangját.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Facebook

Legnézettebb Tartalmak