
Keményen odaszólt a bankároknak a jegybank elnöke
Manipuláció mélyíti a bizalmatlanságot
A közelmúltbeli deviza- és árupiaci botrányok rossz közérzetet okoznak a pénzügyi világban, ezt meg kell szüntetni, mert ez a korrupció már fájdalmasan ártalmas a kapitalizmusnak – mondta őszinte beszédében Carney. Ugyanezen a konferencián fogalmazott kritikusan Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetője, miszerint a bankok késleltetik az ígért reformokat, pedig a pénzügyi válság miatt fordult 2009-ben recesszióba a világgazdaság.
Carney beszédében utalt a politikai körök haragjára is, amely a mélyülő vagyoni egyenlőtlenségek miatti elégedetlenséggel párosulva súlyosan árt a pénzügyi szektornak. A bankok nagy segítséget kaptak a válság alatt az adófizetők pénzéből, majd rövid időn belül kiderült, hogy több bank is érintet a globális devizapiaci manipulációban. Ez ahhoz vezetett, hogy több mint 30 kereskedőt felfüggesztettek. De a botrány a jegybankot is elérte. Márciusban fel kellett függeszteni az egyik munkatársukat, akiről kiderült, hogy tudott a manipulációról, sőt segítette azt. A központi banknak egy független ügyvédi irodát kellett megbíznia az alkalmazottak átvilágításával.
Felelős magatartás az elvárás
Carney felszólította a bankokat, hogy tegyenek meg mindent a bizalom helyreállítása érdekében, ehhez szigorú magatartási kódexet kell bevezetniük, amihez tartaniuk kell magukat. Legyenek világos következményei annak, ha valaki nem tartja be a szabályokat, akár a szakmai kiközösítést is beleértve ebbe – fogalmazott igen keményen az elnök. Arra is figyelmeztetett, hogy a pénzügyi felügyelő hatóságok figyelni fognak a bankok tisztességes működésére és mindent elkövetnek, hogy a piacokat biztonságossá tegyék.
A kapitalizmus nem cél, hanem eszköz a befektetések, az innovációk és a gazdasági növekedés ösztönzésére. A feddhetetlenséget pedig nem lehet megvásárolni vagy szabályozni, a szereplőknek tartaniuk kell magukat a szabályokhoz és vállalniuk kell a felelősséget – zárta beszédét Carney.