2025 május 15

Japán sárba tiporja a demokráciát

Az ellenzék által régóta követelt lépés feltétele Maehara szerint az, hogy a parlament elfogadjon néhány kulcsfontosságú törvényt, elsősorban a kormányt az államháztartási hiány kötvénykibocsájtással való fedezésére feljogosító jogszabályt az e hónapban kezdődő soron kívüli parlamenti ülésszakon.

A kérdéses törvényeket a parlament ellenzéki többségű felsőházának is meg kell szavaznia, pénteki sajtóhírek szerint azonban egyelőre nincs egyetértés a kormány és az ellenzék között a kérdésben.

Noda augusztusban – a programja központi elemének számító adóemelés és a társadalombiztosítási reform elfogadásának ellenzéki támogatásának fejében – azt ígérte, hogy „a közeljövőben” feloszlatja az alsóházat, de konkrét időpontot azóta sem nevezett meg.

„Szerintem a jövő év eleje már nem a közeljövő. A kormányfő olyan ember, aki betartja vállalásait” – mondta egy televíziós beszélgető műsorban a gazdasági miniszter.     Dzsun Azumi, a kormányzó Japán Demokrata Párt főtitkára ugyanakkor kijelentette, Maehara „magánszemélyként nyilatkozott”, nem a pártvezetés hivatalos álláspontját kommunikálta.

Noda állítólag korábban azt is vállalta, hogy nem készíti elő a 2013-as költségvetést, azt meghagyja a következő kormánynak.

Ugyanakkor az előre hozott választásokig még több fontos törvényt szeretne keresztülvinni a kormányfő. Többek között a választási törvényt is módosítani tervezi, miután a legfelsőbb bíróság nemrég alkotmányellenesnek minősítette az elmúlt két választás eredményét a választókerületek méretei közti nagy eltérések miatt.