Izmosodik az olaj
A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) tagállamai és a kartellen kívüli több jelentős exportőr hétfői szentpétervári megbeszélései után Khalid-al Falih szaúdi olajminiszter közölte, hogy országa egyoldalúan augusztustól napi 6,6 millió hordóra korlátozza az olajkivitelét, hogy segítsen helyreállítani a piaci egyensúlyt. Ez napi 1 millió hordóval kevesebb, mint tavaly augusztusban.
Elvárják a kötelezettségek teljesítését
Azt is bejelentették, hogy az OPEC és a szervezeten kívüli partnerei készek meghosszabbítani az érvényben lévő, a termelés napi 1,8 hordós csökkentését előíró, jövő márciusban lejáró megállapodást, de elvárják, hogy mindenki tartsa be a vállalt kötelezettséget. Elsősorban az Egyesült Arab Emírségek és Irak lépi túl a kvótát.
Nigériára és Líbiára belső politikai zavaraik miatt nem terjedt ki a megállapodás. Nigéria azonban Szentpéterváron jelezte, hogy kész csatlakozni az egyezményhez, ami jelentősen hozzájárult a piac erősödéséhez.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
Tovább mérséklődhet a kínálat
Alexander Novak orosz energiaügyi miniszter szerint a megállapodás révén egyes országok fegyelmezetlensége ellenére az idén 350 millió hordónyi kínálat tűnt el a piacról, és további napi 200 ezer hordóval mérséklődhet a kínálat, ha mindenki tartja magát a megállapodáshoz.
Árfelhajtó tényező az is, hogy a kínai Sinopec társaság szerint Kína olajimportja az idén napi 400 ezer hordóval emelkedik, és meghaladja a 400 millió tonnát. Az első fél évben közel 14 százalékkal nőtt a bevitel, és elérte a 212 millió tonnát.
A termelés korlátozásáról szóló megállapodás hatására januárban 58 dollárig emelkedett az olaj ára, azóta azonban ismét hordónként 50 dollár alá esett, amiben jelentős szerepe volt az amerikai termelés növekedésének.