“Isten segítse Ukrajnát” – Trump nem kedvez Zelenszkij országának
Donald Trump republikánus elnökjelölt, aki JD Vance szenátort választotta alelnökjelöltjének.
Az ohiói republikánus Vance Trump „Amerika az első” politikai víziójának elkötelezett híve, és általában ambivalens az Egyesült Államok külügyi beavatkozásával kapcsolatban. Emellett határozottan ellenezte az Ukrajnának nyújtott további segélyeket.
Aggódik Zelenszkij
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök aggodalmait tetézve, amikor egy újabb Trump-elnökség valószínűségét fontolgatja, Vance amellett érvelt, hogy az Egyesült Államoknak arra kellene bátorítania Ukrajnát, hogy kössön békeszerződést Oroszországgal, és Kijevnek fel kellene készülnie arra, hogy területet engedjen át megszállójának.
„Úgy ér véget, ahogyan szinte minden egyes háború véget ért: amikor az emberek tárgyalnak, és mindkét fél felad valamit, amit nem akar feladni” – mondta Vance decemberben újságíróknak, hozzátéve: “senki sem tudja megmagyarázni nekem, hogyan ér véget ez az egész anélkül, hogy az 1991-es határokhoz képest ne történne néhány területi engedmény.”
Vance, aki egykor a tengerészgyalogságnál szolgált, elutasította azokat az aggodalmakat is, hogy Ukrajna területi engedményei – ami Kijev számára elképzelhetetlen – nem lennének elégségesek Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, és hogy Európa többi része veszélybe kerülhet.
„Ha megnézzük az orosz fegyveres erők méretét, ha megnézzük, hogy mire lenne szükség egész Ukrajna meghódításához, nemhogy ahhoz, hogy egyre nyugatabbra, Európába hatoljon, nem hiszem, hogy a fickó bármilyen képességet mutatott volna arra, hogy képes legyen ezeket, ezeket az imperialista célokat megvalósítani, feltéve, hogy vannak ilyenek” – mondta Vance, jelentette az NBC News.
Vance írt egy vélemény cikket
Februárban Vance a Financial Times számára írt egy véleménycikket, amelyben azt javasolta, hogy Európa túlságosan rászorult az Egyesült Államokra, és hogy a régiónak kellene viselnie a szomszédos Ukrajna védelmének terhét.
Azt a trumpi nézetet is visszhangozta, hogy a térségbeli NATO-tagok nem költenek eleget a védelemre – elemzők szerint ez a vád a múltban is jogos volt. A rekord azonban egyre jobb, és a NATO a múlt héten közölte, hogy a 32 szövetségesből 23 már teljesíti a bruttó hazai termék 2%-ának megfelelő védelmi kiadási célt.
„Az Egyesült Államok túl sokáig biztosította Európa biztonságát” – írta Vance az FT-ben.
„Mivel az amerikai védelmi költségvetés megközelíti az évi 1 milliárd dollárt, azt a pénzt, amit Európa nem költött védelemre, annak kellene tekintenünk, ami valójában: az amerikai nép hallgatólagos adójának, hogy lehetővé tegye Európa biztonságát”.”
„A közelmúltban semmi sem bizonyítja ezt világosabban, mint az ukrajnai háború” – mondta, hozzátéve, hogy Amerikát “arra kérték, hogy töltse be az űrt, óriási költségekkel saját polgárai számára”.
‘Isten segítse Ukrajnát’
Ez volt a három szóból álló válasz hétfőn Timothy Ash, a BlueBay Asset Management feltörekvő piaci stratégája e-mailjében, amikor meghallotta a hírt, hogy Vance-t választották Trump elnökjelölt-jelöltjének.
Ash korábban megkérdőjelezte Vance Ukrajnával kapcsolatos álláspontját és azt a felvetését, hogy Európának kellene viselnie a felelősséget, hogy segítsen Ukrajnának megvédeni magát Oroszországgal szemben.
Vance FT véleménycikkére reagálva még februárban Ash arra figyelmeztetett, hogy „a rideg valóság az, hogy az Egyesült Államok nagyon azonnali katonai támogatása és ellátása nélkül Ukrajna Zelenszkij-vel elveszítheti a háborút, vagy legalábbis jelentősen nagyobb területet, ami elegendő ahhoz, hogy megkérdőjelezze saját államként való életképességét”.
„Vance-nek és társainak fel kellene tenniük maguknak a kérdést, hogy ez mit jelentene akkor Európa és az USA számára a transzatlanti biztonság szempontjából” – tette hozzá Ash.