Ilyen is régen volt már a briteknél
Kiemelkedő teljesítmény
A brit statisztikai hivatal (ONS) szerdai adatismertetése szerint az augusztussal zárult három hónapban átlagosan 5,4 százalékos volt a bejegyzett állástalanok aránya; ez 2008 második negyedéve óta a legalacsonyabb szint. Az egy évvel korábbi azonos időszakban még 6,0 százalék volt a munkanélküliség Nagy-Britanniában.
Az ONS adatai szerint a rendszeres fizetett munkát végzők száma jelenleg 31,1 millió; ez a 16 és 64 év közötti lakosságon belül 73,6 százalékos foglalkoztatottságnak felel meg. Ez a legmagasabb foglalkoztatottsági ráta a brit gazdaságban azóta, hogy az ONS 1971-ben elkezdte a jelenlegivel összehasonlítható módszertan alapján mérni ezt a mutatót. A vizsgált negyedévben 140 ezerrel, egy év alatt 359 ezerrel nőtt az állásban lévők száma.
Ellentétes tényezők hatásai
A Bank of England – a brit jegybank – monetáris politikájára jelenleg gyökeresen ellentétes irányokba mutató tényezők hatnak, a rendkívül robusztus munkapiaci folyamatokat és a szintén erőteljes gazdasági növekedést ugyanis történelmi mélységekben járó infláció kíséri.
[extracode type=”ad” id=”in_post”]
A héten ismertetett legfrissebb adatok szerint a fogyasztói árindex szeptemberben 0,1 százalékkal volt alacsonyabb a tavaly szeptemberinél, elsősorban az üzemanyagok árcsökkenése miatt. Nagy-Britanniában – az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaságban – az idén immár másodszor mértek negatív éves inflációt.
Előzőleg áprilisban volt mínuszban a tizenkét havi árindex: akkor szintén átlagosan 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak éves összevetésben. Az áprilisi adat előtt azonban soha nem fordult elő negatív éves infláció Nagy-Britanniában azóta, hogy az ONS a fogyasztói árindexek havi közlését a jelenlegi módszertan alapján 1996-ban elkezdte
A Bank of England több mint hat éve, 2009 márciusa óta 0,50 százalékon tartja alapkamatát. Ez is abszolút mélységi rekord: a bank alapítása – 1694 – és a 0,50 százalékos alapkamat elérése között eltelt 315 évben soha nem csökkent 2 százalék alá az irányadó brit jegybanki kamat.
Nem kell pánikolni
Londoni pénzügyi elemzők egyelőre nem várnak monetáris szigorítást a Bank of England részéről, az egyre feszesebb munkapiaci helyzet ellenére sem. Ruth Miller, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics közgazdásza a szerdán ismertetett új foglalkoztatottsági adatokat kommentálva kiemelte, hogy a heti átlagbér éves növekedési üteme 3,1 százalékra csökkent az előző negyedévi 3,6 százalékról, vagyis a monetáris tanácsnak „nincs oka a pánikra” a bérkiáramlási dinamika miatt.
Az elemző szerint ha a bérnövekedés üteme később fel is gyorsul, az sem jelentene feltétlenül jegybanki kamatemelési kényszert, ha – amint az várható – a folyamatot a brit gazdaság termelékenységének növekedése kíséri.