
Így fizet a magyar mobillal
Ősztől a Nemzeti Mobilfizetési Rendszeren keresztül parkolhatunk országszerte valamennyi közterületi parkolási területen és vásárolhatunk autópálya-használati díjat. A későbbi fejlesztési fázisok során pedig – 2014 és 2016 között – fokozatosan jelennek meg a mobiljegyek, illetve más, praktikus és vonzó mobilfizetési szolgáltatások.
A Nemzeti Mobilfizetési Rendszer kritikusai többek között arra hivatkoznak, hogy a Magyarországon jelenleg működő, a mobilparkolást biztosító rendszerek elegendőek és megfelelőek a mobilvásárlási igények kielégítésére, ezért felesleges állami beruházással és koordinációval támogatni a hazai mobilfizetési kultúrát és a közszolgáltatások mobilfizetéses elérését.
A Nemzeti Mobilfizetési Zrt. az ősztől elinduló szolgáltatásait, valamint a következő fázis fejlesztéseit valós igényekre, a hazai mobiltelefont használó emberek szokásaira kívánja alapozni, ezért készíttetett országos, reprezentatív kutatást, amelynek célcsoportja a 18 és 60 év közötti, mobiltelefont használó magyar lakosság volt, ami a kutatói becslések szerint 5,76 millió főt jelent.
A kutatás legfontosabb eredményei:
- A válaszadók 72%-a, azaz kb. 4,16 millió fő nem fizetett még mobillal.
- A mobilfizetéstől való tartózkodás magyarázataként a megkérdezettek túlnyomó többsége (59%) a hagyományos, készpénzes fizetési módhoz való ragaszkodást nevezte meg.
- A válaszadók közül a mobilfizetést már használók 74%-a rendszeresen használ valamilyen mobilapplikációt.
- A megkérdezettek közül a mobilfizetést már használók 55%-a 0-2000 Ft-ot, 33%-uk 2001-5000 Ft-ot, 6% pedig 5001-10000 Ft-ot költ havonta mobilfizetéssel.
- A válaszadók közül a mobilfizetést már használók 90%-a, az eddig mobilfizetést nem használók 39%-a nyitott arra, hogy mobillal fizessen számára fontos, mindennapi szolgáltatásokért mobiltelefonnal: ez azt jelenti, hogy megfelelő szolgáltatás-bővítés mellett a hazai mobiltelefont használó társadalom összesen 54%-a, azaz kb. 3,1 millió ember élne a mobilfezetés lehetőségével.
A Nemzeti Mobilfizetési Rendszer egy-egy tervezett, de a potenciális felhasználók által még nem ismert, csak a kutatás keretében vázolt szolgáltatásaival kapcsolatos visszajelzések:
- A válaszadók közül a mobilfizetést már használók 41%-a fizetne rendszeresen közösségi közlekedés távolsági menetjegyért mobillal.
- A válaszadók közül a mobilfizetést már használók 36%-a fizetne rendszeresen helyi közösségi közlekedési menetjegyért mobillal.
- A válaszadók közül a mobilfizetést már használók 28%-a nyitott a Nemzeti Mobilfizetési Rendszer P+R (parkolási+utazási díj mobilfizetése) leendő komplex szolgáltatására.
A „mi a mobilfizetés” című kérdésre adott válaszok:
- A mobilfizetést használók 66%-a szerint a mobilfizetés meghatározása: fizetés telefonhívással vagy sms-el mobilegyenleg terhére.
- A mobilfizetést nem használó, de mobiltelefonnal rendelkező megkérdezettek 49%-a ugyanígy definiálta a mobilfizetést.
- A mobiltelefonon elérhető, interneten történő fizetés bankkártyával, a mobilapplikációkban megadott adatok alapján, szintén bankkártya alapon történő fizetés, illetve az úgynevezett NFC-technológiák ismertsége és alkalmazása a megkérdezettek körében együttesen nem éri el a 40%-ot.
A kutatás eredményei alapján a Nemzeti Mobilfizetési Zrt. számára egyértelmű a következtetés, hogy a hazai mobilfizetésben rejlő lehetőségek korántsem kerültek kiaknázásra. Az emberek nyitottak újabb, a mindennapi életüket megkönnyítő, innovatív mobilfizetési szolgáltatásokra, elfogadják a közszolgáltatások mobilfizetéses lehetőségeit és megfelelően széles spektrumú, minőségi szolgáltatások megléte esetén a mobilfizetés a készpénzes fizetési mód leváltásának egyik megoldása lehet.
A Nemzeti Mobilfizetési Rendszer sikeres elindulása érdekében megkezdődtek a szerződéskötési tárgyalások hatvanöt Parkolási Szolgáltatóval, az Állami Autópályakezelő Zrt.-vel, a MÁV-START Zrt.-vel, valamint a mobilszolgáltató társaságokkal.
A Nemzeti Mobilfizetési Zrt. kezdeményezésére 2013. június 10-én a parlament elfogadta a személyszálítási törvény módosítását, amelynek eredményeként várhatóan 2014. januárjától a diákok számára is lehetőség nyílik a Nemzeti Mobilfizetési Zrt.-n és viszonteladóin keresztül történő kedvezményes vasúti mobiljegyek megvásárlására.