2025 május 24

Így akarja a kormány módosítani az adótörvényeket

A javaslat szerint egységesen 16 százalék lesz a személyi jövedelemadó 2013-tól, miután kivezetik a szuperbruttósítást és ezzel megszűnik az évi 2 millió 424 ezer forint feletti jövedelmeket terhelő adóalap-kiegészítés. A tárca hangsúlyozza, hogy a szuperbruttósítás kivezetése jelentősen leegyszerűsíti az adóalap és az adóelőleg megállapítását, ezzel pedig ténylegesen megvalósul az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer, amely a kormány álláspontja szerint arányos, teljesítményösztönző és családbarát.

Emelkedne az egészségügyi szolgáltatási járulék összege, vagyis a nem biztosítottak – például a nagykorú eltartottak – által fizetendő járulék az infláció mértékével, havi 6390 forintról 6660 forintra nő – áll a javaslatban.

Változna a társasági adó is annak érdekében, hogy a könnyebb legyen a vállalkozások adózása. Bővítenék például a bejelentett immateriális jószágok – például szabadalom, üzleti titok, védjegy – fogalmát, és ezek értékesítésének nyeresége adómentességet élvezne.

A javaslat szerint általános szabállyá válna, hogy az adózónak semmilyen eljáráshoz nem kell adóigazolást, vagy együttes adóigazolást kérnie, ha az adóhatóság köztartozásmentes adatbázisában szerepel. Az adóhatósági igazolások kiállításának határideje 8 napról 6 napra csökkenne.

Emellett a kormány egyszerűsítené a fizetési könnyítés és adómérséklés szabályait is, és tágítaná az automatikus fizetési könnyítés korlátait a személyi jövedelemadónál, a kérelemmel érintett tartozás maximális mértéke 100 ezerről 150 ezerre nőne, az automatikus fizetési könnyítés részleteit pedig nem 4, hanem 6 egyenlő részletben kellene megfizetni.

Az adózók védelmében rövidülnének az önkormányzati adóslisták is: a kormány a helyi adó és gépjárműadó vonatkozásában 10 ezer forintról 100 ezer forintra, magánszemélyek esetén 5 ezer forintról 50 ezer forintra javasolja emelni a közzétételt megalapozó értékhatárt.

A javaslatban szerepel az is, hogy a külföldön, hosszú távra bérelt autó áfáját Magyarországon kell megfizetni. A jövedéki adónál fokozatosan elektronikus útra teszi a javaslat a visszaigénylést. A mezőgazdasági felhasználású gázolaj adóját 2014-től már csak így lehet visszaigényelni. A borászatok jogot kapnának arra, hogy évi 10 ezer liter palackos erjesztésű pezsgőt állítsanak elő, és azt kereskedelmi forgalomban értékesítsék. A sérült, vagy levált zárjegyet a vámhatóság 30 napon belül újra cseréli, amennyiben a kereskedő azt kéri.

A harmadik országba – az EU-n kívülre – tartó repülőgépeken árusítható jövedéki adómentes alkohol és dohányárú. Ezek tárolására utasellátó adóraktár létesítését javasolja a módosítás.

A kormány módosítana az illetéktörvényt is, a javaslat elfogadása esetén az általános illetékmérték 18 százalék, míg a lakásszerzésekhez kapcsolódó kedvezményes mérték 9 százalék lenne. A kormány kiterjesztené az özvegyek öröklésére az egyenesági rokonokat megillető értékhatár nélküli illetékmentességi szabályozást.

A kormány egykulcsossá alakítaná a visszterhes vagyonszerzések esetében a korábbi két kulcsos rendszert. Az illeték általános mértéke 4 százalék lenne.

A javaslat szerint a 35 éven aluli fiataloknak első lakásszerzésük után az egyébként fizetendő illetéknek csak a felét kellene megfizetniük, amennyiben az egész lakástulajdon forgalmi értéke nem haladja a 15 millió forintot.

A kormány javasolja a termőföld-szerzéshez kapcsolódó visszterhes vagyonátruházási illetékmentesség alanyi körének bővítését is, a szabályt a családi gazdálkodók is alkalmazhatnák.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint összességében kedvezően fogadta a szakma a pénteken bejelentett adómódosításokat, amelyek átütő változást az illetékszabályozás filozófiájában jelentenek, és több egyszerűsítő intézkedést tartalmaznak. Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője pedig azt hangsúlyozta, hogy a változások összességében a gazdaság fehéredésének irányába mutatnak. Hozzátette: a szuperbruttó kivezetése 110 milliárd forintot hagy az embereknél, bár a kormány ebből 50 milliárd forintot „visszavesz” a járulékplafon eltörlésével.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter október elején azt mondta: a tervezett adóváltozások 150-200 milliárd forinttal csökkentik a vállalkozók terheit; kis intézkedések ugyan, de „könnyítenek, gyorsítanak és olcsóbbá teszik a vállalkozások életét”.