
Igazi sláger járműnek ígérkezik a motoros koffer
Most egy újabb találmány hódít az ázsiai országban: a motoros bőrönd. Egy vidéki parasztember technika iránt fogékony fia, He Liangkai találta ki a szerkezetet. Tíz évig „bütykölte” egyedülálló kofferját, amely mára egyre népszerűbb lakóhelyén, Hunan tartomány fővárosában, Csangsa-ban. Amikor bőröndjén ülve végig hajt az utcán, mindenki megfordul utána.
GPS-rendszer, kürt és lopásgátló
A szerkezet alapja egy elektromos roller, amelyre a feltaláló ráépített egy bőröndöt. A szerkezet húsz kilométer óránkénti sebességgel képes haladni, s összesen hatvan kilométer távolság megtételére képes. A járműbe beépített a kitalálója egy GPS-rendszert, kürtöt és lopá gátló berendezést.
A szakemberek szerint is rendkívül kreatív a találmány. Jármű és szállítóeszköz egyben. Ha az ember üzleti útra indul, sokszor gondot okoz magával vinnie nehéz csomagját. Ha az ember a saját csomagján ülve kényelmesen közlekedik, mindjárt más a helyzet.
Az ár 640 és 4.800 dollár között van
He Liangkai magabiztos, nagy jövőt lát motoros kofferjében. Először is azért, mivel az alap, az elektromos roller egyszerű szerkezet, másrészt azért mivel nem drága. Az sem mellékes, hogy segít megoldani Kína országos problémáját, a zsúfolt forgalom enyhítését. Járművének nincsen szüksége parkolóhelyre, csendes és ráadásul villamos meghajtása miatt megóvja a környezetet.
A találmány gazdája nyilatkozott az árakról is. Ezek nagyban függnek attól, milyen modellt kíván megvásárolni a vevő, merthogy már most több típus között is lehet válogatni. He a rolleres bőröndöt egyelőre – a modellektől függően – 640-4.800 dollár közötti áron kínálja.
A kínai emberek technikai fantáziája tényleg nem mindennapi. A kínai szellemi tulajdonjogok hivatalának friss statisztikája szerint az ázsiai országban tavaly 825 ezer új szabadalmi regisztrációs kérvényt nyújtottak be, 26 százalékkal többet, mint 2012-ben. Ez a szám globális összehasonlításban is a legmagasabb, vagyis a kelet-ázsiai ország – a statisztikák alapján – immár harmadik éve vezeti az innovációs világranglistát.
Kína egyre többet költ kutatásra és fejlesztésre
Összességében azonban maguk a kínai szakemberek sem maradéktalanul elégedettek. Úgy vélekednek, hogy a hivatali bürokrácia hátráltatja az okos ötletek piacra kerülését. A hivatalos szervek viszont azzal érvelnek, hogy a fejlődéshez idő, de kivált sok pénz kell. A kínai állam nem költ keveset szerintük kutatásra és fejlesztésre. Ebben van is sok igazság, Kína ugyanis az elmúlt évben több, mint 280 milliárd dollárt fordított ilyen célokra.