
Versenyben az emberrel? – Robotok is rajthoz álltak a pekingi félmaratonon
Futócipő, fejpánt, mesterséges intelligencia – robotok száguldottak emberek mellett a pekingi félmaratonon. Huszonegy humanoid robot állt rajthoz több ezer futó között Peking utcáin. Bár nem minden gép jutott célba, a győztes robot 21 kilométert teljesített két lábon, emberi mozgást utánozva. A humanoid robotok futásáról videó a cikk végén látható.

Humanoid robotok futottak félmaratont Pekingben
Történelmi pillanathoz érkezett a robotika és a mesterséges intelligencia fejlődése Kínában: 21 humanoid robot állt rajthoz a pekingi félmaratonon április közepén, ahol 12 ezer emberi versenyző mellett teljesítették a 21 kilométeres távot. Noha a gépek és emberek nem közvetlenül egymással versenyeztek, a robotok részvétele így is mérföldkőnek számít a technológiai innovációban – számolt be a pekingi maratonon indult humanoid robotok teljesítményéről a Reuters.
Nem verseny, inkább technológiai demonstráció
A humanoid robotok saját, elkülönített pályán futottak, amit akadályok választottak el az emberek útvonalától. A biztonság érdekében minden robotot mérnökök és technikusok kísértek, akik távirányítóval vagy akár pórázzal irányították őket, hogy azonnal be tudjanak avatkozni, ha valami hiba történik. Egyes gépek még különböző kiegészítőket is viseltek: futócipőt, bokszkesztyűt, vagy épp fejpántot a „Győzelemre születtem” (Bound to Win) felirattal.
Az egyetlen technikai kikötés az volt, hogy a robotok két lábon járjanak, a forma és a méret nem volt meghatározva. A mezőnyben így voltak 120 cm-nél alacsonyabb és közel 180 cm-es robotok is. A gyártók között olyan nevek szerepeltek, mint a DroidVP vagy a Noetix Robotics, a szervezők pedig az eseményt a Forma–1-hez hasonlították, ahol a mérnöki precizitás és a szoftveres navigációs rendszerek együttese dönt a sikerességről.

A Tiangong Ultra lett az első robot, amely teljesítette a félmaratont
A robotfutók közül a Beijing Innovation Center of Human Robotics fejlesztése, a Tiangong Ultra ért be elsőként a célba, 2 óra 40 perc 24 másodperces idővel. A második robot közel egy órával később érkezett meg, miközben az emberek között a győztes mindössze 1 óra 2 perc alatt teljesítette a 21 kilométeres távot.

A technológiai központ egyik vezetője, Tang Jian elmondása szerint a robot sikerét a hosszú lábak és egy fejlett mozgásalgoritmus segítette, amely képes volt leutánozni az emberi maratonfutás ritmusát.
„Nem akar dicsekedni, de jelenleg a nyugati robotikai cégek közül egyik sem képes ilyen sportteljesítményre” – tette hozzá a vezető.
A verseny alatt a Tiangong Ultra mindössze háromszor cserélt akkumulátort, ami jelentős előrelépést jelent a mobilitás és az energiahatékonyság terén. A központban egyébként állami vállalatok és a Xiaomi is tulajdonrésszel bírnak, jelezve, hogy Kína stratégiai területként kezeli a humanoid robotika fejlesztését.
Nem minden robot jutott célba – volt, aki már a rajtnál elbukott
Bár a Tiangong Ultra sikere kiemelkedő volt, nem minden gép teljesítette a versenyt. Több robot már a rajtnál elesett, volt, amelyik percekig a földön feküdt, míg újra fel tudott állni. Egy robot alig néhány méter után egy korlátnak ütközött, kezelője pedig elesett, miközben próbálta megfékezni a gépet.

A robotokat jellemzően hetekkel a verseny előtt kezdték tesztelni. A verseny nemcsak technológiai, hanem formaterv szempontból is figyelemre méltó volt. Még emberi vonásokat kaptak a robotok, mosolyogni és kacsintani is tudtak.
A pekingi maratonon futó humanoid robotokról video ITT nézhető meg.
A győztes futása pedig ITT látható.
Címlapkép forrása: YouTube