
Hiába könnyítették a feltételeket, nem tolongtak a devizahitelesek
Az új árfolyamgát szerződések decemberi száma meghaladja a 2013. augusztus és november közötti időszak átlagos havi szerződéskötésének számát – hívja fel a figyelmet a jegybank. A korábban publikált adatok szerint augusztusban 720, szeptemberben 857, októberben 209, novemberben pedig 316 darab új szerződést kötöttek, az októberi darabszám a legalacsonyabb volt az árfolyamgát II. konstrukció hatályba lépése óta. Júliusban még 2693 volt az új szerződések száma.
A decemberi növekedésben szerepet játszhat, hogy a parlament november 5-én a konstrukció belépési feltételeinek könnyítéséről döntött, így a rögzített árfolyammal a korábbi 90 nap helyett a 180 napos késedelemben levők, a 20 millió forintnál nagyobb devizahitelt felvevők, illetve fizetéskönnyítő program hatálya alatt állók is élhetnek.
Az MNB adatai szerint az árfolyamgát I. szerződési feltételekkel 2012. március végéig összesen 5712 darab szerződést kötöttek, az árfolyamgát I. és II. szerződések száma december végén együttesen 173 144 darab volt. A megnyitott, aktív gyűjtőszámlák száma december végén elérte a 161 926 darabot, ebből 157 796 darab a hitelintézeteknél, 4130 darab pedig pénzügyi vállalkozásoknál volt.
A gyűjtőszámlák száma azért kevesebb, mint a megkötött szerződéseké, mert az előbbieket a szerződéskötések után, egy későbbi időpontban nyitják meg. A megkötött szerződések közül csak azok lépnek életbe, amelyek esetében a hiteladós legkésőbb a gyűjtőszámlahitel első folyósításáig megfelel a törvényi feltételeknek. A gyűjtőszámlahitel-számlák darabszámát és állományát az időközben lejáró, kifutó hitelek is csökkentik.
Az érintettek harmada élt a lehetőséggel
A hitelintézeteknél 488 ezer darab lakossági deviza jelzáloghitel szerződés volt 2013 végén, a megnyitott gyűjtőszámlák aránya ezekhez képest 32 százalék volt.
Árfolyamrögzítés
Az árfolyamgát keretében a svájci frankot 180, az eurót 250, a japán jent pedig 2,5 forinton lehet törleszteni, a rögzített árfolyamot legfeljebb öt évig, illetve a devizakölcsön lejártáig lehet alkalmazni. A rögzített és az aktuális árfolyam különbségéből adódó összeg egy gyűjtőszámlán halmozódik. A kamattörlesztés rögzített árfolyam feletti részét a bank és az állam átvállalja, az ügyfélnek csak a tőkerészt kell később visszafizetnie. A gyűjtőszámlán összegyűlő összeg forintalapú hitel, amelynek kamata az árfolyamrögzítés alatt nem haladhatja meg a háromhavi bankközi kamatláb mértékét.
December végén a rögzített törlesztési árfolyamú devizakölcsön állomány 1324,515 milliárd forintra rúgott, ebből 1277,544 milliárd forint a hitelintézeteknél, 46,972 milliárd forint a pénzügyi vállalkozásoknál volt. A hitelintézeteknél ez az összes lakossági deviza jelzáloghitel állomány 37 százaléka. A gyűjtőszámlahitelek állománya decemberben 1 milliárd forinttal nőtt, így év végére elérte a 13,623 milliárd forintot.
Az árfolyamgát konstrukcióban részt vevő devizahiteles ügyfelek decemberben 2,086 milliárd forint, eddig összesen pedig 26,283 milliárd forint rögzített árfolyam feletti kamat megfizetése alól mentesültek.