
Helyben jár az olaj és az arany
A tegnapi csapkodó mozgást követően szűk tartományban ingadozik az olaj
A tengerentúli olaj kilőtt a kormányzat olajexporttal kapcsolatos intézkedése után, miután a több mint 40 éves könnyűolaj kiviteli korlátozást feloldotta az USA vezetése.
Az amerikai WTI olaj jegyzése 107 dollár feletti hordónkénti szintekről beesett egészen 105,5 dollár alá is, majd a kereskedés végére visszakapaszkodott a 106,5 dolláros szint közelébe. A Brent olaj nem mutatott jelentős elmozdulást. Az augusztusi szállítású WTI olaj árfolyama jelenleg 106,5 dollár körül ingadozik hordónként. A szintén augusztusi szállítású Brent olajjal 113,9 dolláron kereskednek.
Ezt követően hazai idő szerint 16:30-kor tette közzé az energiaügyi minisztérium kőolajkészletekre vonatkozó hivatalos jelentését. A publikáció meglepte a piacot, a várt 1,7 millió hordós zsugorodás helyett 1,74 millió hordóval bővültek a készletek az elmúlt héten, amely gyengítette az olaj jegyzését.
A szintén délután publikált kedvezőtlen makrogazdasági adatok sem segítették az olaj erősödését. Az elkövetkező időszakban a WTI olaj árfolyamára hatással lehet az USA olajexportjának elindítása, amely várhatóan augusztus elején kezdődhet.
Irak északi részén tovább harcolnak a kormányzati erők és az iszlamista fegyveresek. Az ország legnagyobb finomítójáért vívott összecsapások továbbra sem zárultak le, a hadsereg légi szállítású egységeket vezényelt a platformhoz. Eközben a térségben található másik olajfinomító mellett robbant egy autóba rejtett pokolgép. Az országban zajló konfliktus azonban eddig nem befolyásolta az iraki olajszállítmányok mennyiségét, továbbra is napi 2,7 millió hordó körül alakul a júniusi export.
Nem fejtettek ki érdemi hatást az aranyra a rossz amerikai adatok
A spot arany árfolyama a tegnapi rossz makroadatok publikálása után ismét 1 325 dollárig tudott emelkedni, innen azonban korrigálni kezdett, jelenleg pedig 1 311,6 dollár körül kereskednek vele unciánként.
Öt éve nem látott mértékben zsugorodott az Egyesült Államok gazdasága az első negyedév során – derült ki a tegnap publikált végleges adatsorból.
Az Egyesült Államok GDP-je 2,9%-kal esett vissza az év első három hónapja során, ez a vártnál jóval nagyobb lekorrigálást jelent a második becslésben foglalt -1,0% után, az elemzők 1,8%-os zsugorodásra számítottak. Összességében a tartós cikkek megrendeléseire vonatkozó adatközlés is csalódás volt, a főindex 1%-os visszaesést mutat májusra vonatkozóan, áprilishoz képest ugyanis visszaesett a honvédelmi eszközök iránti kereslet.
A jelek szerint azonban a befektetők továbbra is optimisták maradtak az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban, a tegnapi pozitív amerikai zárás után az ázsiai piacok is emelkedni tudtak, jelenleg pedig Európában is a zöld tartományban mozognak az indexek. Az erős részvénypiacok csökkentették az arany menedékszerepét, a nemesfém iránti kereslet csökkenése pedig az árfolyam visszaesését eredményezte.