2025 május 26

Három cég kapott bányászati koncessziót

A tájékoztatás szerint szénhidrogén kutatására, feltárására és kitermelésére a Mol Magyar Olaj- és Gázipari Nyrt. (Battonya-Pusztaföldvár északi és a Szegedi-medence nyugati területére) valamint a Vermilion Exploration B.V. (Battonya-Pusztaföldvár déli területére), míg geotermikus energia kutatására, kinyerésére és hasznosítására a CEGE Közép-Európai Geotermikus Energia Termelő Zrt. (Jászberény területére) nyert jogosultságot koncessziós szerződés megkötésére.

Összesen hat pályázat érkezett

A nemzeti fejlesztési miniszter 2013 augusztusában négy szénhidrogén (Szegedi-medence délkeleti és nyugati, Battonya-Pusztaföldvár északi és déli területe) és három geotermikus energia kutatási területre (Ferencszállás, Kecskemét, Jászberény) tett közzé bányászati koncessziós pályázati felhívást.

A kiírásokra négy területre irányulóan összesen hat pályázat érkezett. A pályázatok értékelésére létrehozott minősítő bizottság ellenőrzése alapján a koncessziós pályázati kiírásokra a kijelölt napon – 2013. november 15-én – beérkezett pályázatok mindegyike érvényesnek minősült.

A Ferencszállás, Kecskemét és a Szegedi-medence délkeleti területére kiírt koncessziós pályázati eljárásokat – mivel azokra nem érkeztek ajánlatok – a nemzeti fejlesztési miniszter eredménytelennek nyilvánította.

Két hónap alatt szerződhetnek a felek

A szerződések megkötésére az eredményhirdetéstől számított 60 nap áll rendelkezésre, amelyet egy alkalommal, legfeljebb további 60 nappal meg lehet hosszabbítani. A geotermikus koncesszió időtartama a szerződés hatályba lépésétől számított 35 évre, míg a szénhidrogén koncesszióké 20 évre szól. Az időtartamok egy alkalommal, újabb pályázat kiírása nélkül, a koncessziós szerződés időtartamának felével meghosszabbíthatóak.

A tárca a közlemény szerint a jelenlegi pályázatok lebonyolításának a tapasztalatait is figyelembe véve új pályázati kiírások megjelentetését tervezi.