
Gyülekeznek a héják – Fogadjunk a forintgyengülésre!
Kedden dönt a Magyar Nemzeti Bank az irányadó kamatszintről: az elemzők azt várják, hogy további 10 bázispontos csökkentésre kerül sor, így újra a 314-es szintek fölé kúszhat az EUR/HUF jegyzése. A jelenlegi konszenzus az első kamatemelést csak az év vége felé várja. Vajon tényleg ennyire galamb a Monetáris Tanács?
Arra tippelünk, hogy a holnapi előzetes inflációs adatok még adnak mozgásteret a Monetáris Tanácsnak, s 15 bázispontot vágnak az irányadó rátán – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője. Hozzátéve: van azért némi bizonytalanság a levegőben, hiszen Balogh Ádám MNB-alelnök úgy nyilatkozott, hogy az ukrán válság miatt felül kell vizsgálni a kamatcsökkentéseket, míg Pleschinger Gyula tanácstag az exponenciálisan növekvő forintkockázatokra hívta fel a figyelmet. És arról sem szabad elfeledkezni, hogy Cinkotai János és Pleschinger Gyula tanácstagok már a legutóbbi kamatdöntő ülésen is a tartás mellett szavaztak.
Ennek fényében azt lehet mondani, hogy legalább 3 héja ül a 9 tagú Monetáris Tanácsban. Ezért elképzelhető olyan szcenárió is, hogy tartásra szavaznak, de fenntartják a további kamatcsökkentés lehetőségét.
Növekvő kockázatok – bizonytalan mozgástér
A 10 bázispontos kamatvágásra tippelünk, vagyis úgy gondoljuk, hogy még többségben vannak a galambok, de azt is észre kell venni, hogy nőnek a kockázatok – mondta Horváth Ákos, az Equilor elemzője. Emlékeztetve, hogy a gyenge forint növeli az államadósságot, továbbá arra is fel kell készülni, hogy a piac előbb-utóbb megpróbálja kikényszeríteni a kamatemelést, ahogy az Törökország esetében is történt.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy az Európai Központi Bank is növelheti az MNB mozgásterét, amennyiben az inflációs veszélyt leértékelve tovább vágja a 0,25 százalékpontos irányadó rátát. Ezért egyáltalán nem biztos, hogy a magyar kamatcsökkentési periódus „alja” vagy ha úgy jobban tetszik, a „célja”, valóban 2,5 százalékpontnál húzódik.
Call opcióval a forint ellen!
A tengerentúli bankházak is a magyar kamatcsökkentésre spekulálnak. Legalábbis erre utal, hogy 320-330 forintos euróra írnak ki opciókat. A forintgyengülést, persze, itthon is megjátszhatjuk.
Például, ha 313,5 EUR/HUF kötési árral call opciót veszünk, ami azt jelenti, hogy vételi jogunk lesz a 313,5-ös árfolyamon. Az Equilor elemzője szerint március 31-i lejárattal, 100 ezer forintos mennyiséggel a prémium 128 ezer forint, míg a költség 15.675 forint. Ebben a konstrukcióban akkor „nullszaldós” az ügylet, ha egy hét múlva 314,8-as az EUR/HUF kurzus. Míg ha a lejárat napján 313,5 alatt jegyzik a forintot az euró ellenében, akkor elbuktuk a költséget és a prémiumot, vagyis a maximális veszteség 143.675 forint.
Ellenben, ha mondjuk 315 forint a lejáratkor az EUR/HUF kurzus, akkor a bevételünk: prémium mínusz költség, vagyis 112.323 forint, amihez még hozzá jön 20 ezer forint árfolyamnyereség. Amennyiben a forint még jobban elszállna, akkor ahány forinttal „drágább” az euró 315-nél, annyiszor 100 ezer forintot kaszálhatunk még.
Magyarán a kockázat limitált, míg a nyereség nem korlátozott.
Iratkozz fel a hírlevelünkre!
Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.