
Gyors cselekvéssel menthetők meg a gyulai munkahelyek
A HDSZ szerdán az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a piaci pozíciók megőrzését szolgáló lépések határozott, gyors megtétele adhat esélyt a munkahelyek megőrzésére a húskombinátnál.
A HDSZ is a felszámolást látta olyan egyedüli megoldásnak, amely lehetővé teheti a cég továbbélését, a munkahelyek megtartását. Erre azonban csak akkor van reális esély, ha a felszámolási eljárás megindítása gyors tempóban történik, a piac kívánalmai szerinti ütemezésben születnek meg a szükséges intézkedések.
„Ha a felszámoló megjelenése, intézkedései elhúzódnak, az illetékesek minden határidőt kitöltenek, akkor akaratlanul is hozzájárulhatnak a munkahelyek megszűnéséhez” – hangsúlyozza a szakszervezet.
A szakszervezet más esetekben is azt tapasztalta hasonló esetekben, hogy a piacok nem várnak. Ha egy cég nem szállít rendszeresen és időben, nagyon gyorsan elveszítheti a vevőit, a konkurencia legyőzi. Az időtényezőnek ezért döntő jelentősége van a felszámolás folyamatában, hiszen a bajba került cég működése, termelése már előzőleg sem volt százszázalékos. A rendes termelési szint helyreállása, a munkahelyek megmaradása csak abban az esetben lehetséges, ha a felszámoló megjelenése forrásbevonással jár együtt, mivel így az üzem működése megindulhat, illetve helyreállhat.
A közlemény szerint a HDSZ mint a stratégiainak minősített húsipari vállalatokért kormányzati felelősséget viselő miniszterhez, a vidékfejlesztési miniszterhez fordult egyeztetést kezdeményezve a gyulai munkahelyek megmentése érdekében. Azt szeretnék elérni, hogy kormányzati támogatást kapjon a felszámoló a gyors és hatékony fellépéshez.
Ruck János vezérigazgató szerdán munkásgyűlésen tájékoztatta a dolgozókat, hogy leállhat a termelés a Gyulai Húskombinátban a jövő héten, mert a termelést a cég nem tudja finanszírozni, a számlavezető bankok zárolták a kifizetéseket.
„Elfogytak a húskombinát utolsó tartalékai, a számlavezető bankok 11 napja a húskombinát számlájára befolyt árbevétel lehívását nem engedélyezik a hiteltartozások miatt, és a pénzek részleges engedményezésében sem vezettek eredményre a tárgyalások” – nyilatkozta az MTI-nek Ruck János vezérigazgató. Hozzátette: a társaság hiteltartozása mintegy hárommilliárd forint, ebből 1,2 milliárd forint a forgóeszköz hitel összege, a többi hosszúlejáratú, beruházási célú hitel.
Petrusán Györgyné szakszervezeti elnök az MTI-nek azt mondta: teljes a bizonytalanság a dolgozók körében, lassan elfogynak a szabadságok, egyre többen kényszerülnek állásidőre. Hozzátette: a Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. a szakszervezetnek néhány napja ígéretet tett arra, hogy a termelés a felszámolás alatt sem áll le, az emberek próbálnak ebben bízni.