
Fontos újítás az Airbnb-nél – valami egészen új kezdődhet
Az új politika értelmében az amerikai és kanadai alkalmazottak fizetését a helyfüggő fizetési szintek helyett az adott munkakörre vonatkozó egyetlen fizetési szint határozza meg, és szeptembertől kezdve az Airbnb több mint 6000 alkalmazottjának lehetősége lesz arra, hogy évente akár három hónapig több mint 170 országból dolgozzon. Brian Chesky, az Airbnb vezérigazgatója és társalapítója a Covid-19 járvány kezdete óta csendben készül a vállalat távmunkára – de nem a versenytársakból vagy a Fortune 500-as cégek híres neveiből merített ihletet. „Senki sem tette azt, amit mi” – mondta egy keddi eseményen, amelyen az „Airbnb 2022 nyári kiadását” ünnepelte, amely egy sor új terméket és weboldal-designt tartalmaz. „Nem mi találtuk fel a távmunkát, de szinte egyetlen cég sem kínálta ezt a modellt”.
Chesky azonban tanulmányozta a fiatalabb techcégeket, amelyek már jóval a világjárvány előtt bevezették a távmunkát, miközben az Airbnb politikáját kidolgozta. „Ha meg akarjuk jósolni a jövőt, akkor nem a nagy cégeket vagy az idősebb cégeket nézzük – a fiatal cégeket nézzük, különösen a [munka]kultúra tekintetében” – mondja. A távmunkát a nyitott irodai alaprajzhoz hasonlítja, amely a 2000-es évek elejéig nem nyert teret, amikor a Google, a Meta és más fiatal Szilícium-völgyi cégek népszerűsítették a trendet. Hasonlóképpen, teszi hozzá Chesky, a 20 vagy annál kevesebb alkalmazottat foglalkoztató kisebb cégek vezették a távmunkára való átállást.
Chesky szerint az Airbnb „bárhonnan dolgozni” modellje nem csak előremutató, hanem a fizetésekkel kapcsolatos megközelítésében is egyedülálló, mivel „szinte mindenki”, aki rugalmas munkavégzési politikát alkalmaz, még mindig a munkavégzés helyéhez köti az alkalmazottak fizetését. Az első nagy technológiai cégek közül néhányan, amelyek rugalmas munkamodelleket vezettek be, köztük a Facebook, a Twitter, a Microsoft és a Google, azt mondták, hogy a meglévő szabályzataik – amelyek szerint a kevésbé drága piacra költöző alkalmazottak fizetése csökkenhet – továbbra is érvényben maradnak.
Chesky a helyalapú fizetéseket „elavult modellnek” nevezte, de olyan struktúrának, amelyet a vállalatok valószínűleg nem fognak egyhamar kivezetni, mivel a vezetők évtizedek óta alkalmazott bérstruktúra átalakításával járó „adminisztratív terhek” miatt. „A legtöbb vállalat, a HR-csapatok és a pénzügyi csapatok nem akarnak ezzel foglalkozni” – mondta. Az Airbnb bárhonnan dolgozó modellje arra szolgál, hogy segítse a vállalatot a legjobb tehetségek toborzásában és a jelentkezők körének diverzifikálásában.
„A legtehetségesebb emberek már nincsenek San Franciscóban… és nincsenek itt New Yorkban sem” – mondja. „A legtehetségesebb emberek ma már mindenhol ott vannak – és ha mérnökökre, tervezőkre, termékmenedzserekre vagy marketingesekre van szükségem, ezek annyira szétszóródnak, hogy ha a tehetségbázisodat a közösség sugarára korlátozod, akkor valószínűleg hátrányban vagy.” Hozzáteszi, minden vezérigazgatónak alaposan ki kell számolnia, hogyan navigál ebben a viharos időszakban: „Nagyobb termelékenységet érhetek el azzal, hogy egy irodához kötve tartom és korlátozom a tehetségállományomat, vagy megengedem az embereknek, hogy Ohióból, Kanadából vagy máshonnan dolgozzanak?” – mondja. „A legtöbben úgy találtuk, hogy előnyben vagyunk, ha rugalmasabbak vagyunk.”