
Folytatódik a huzavona a „fűnyíró” törvényről
A Fehér Ház a március 1-i határidő előttig nem kötött megállapodást a törvényhozásban ülő republikánusokkal annak érdekében, hogy elkerüljék a költségvetési csökkentések mindent elsöprő áradatát, amelyet Washingtonban „zárolásnak” (sequester-nek) neveznek. A csökkentéseket a Fehér Ház először 2011-ben javasolta, de Obama elnök most leszólja őket, arra figyelmeztetve, hogy ezek gazdasági Armageddonhoz vezethetnek, bár ezt a kifejezést az utóbbi napokban tompította, és a „gyász és végítélet”-szerű fordulatot gazdasági lecsúszássá fokozta le.
Ezt követően Lindsey Graham republikánus szenátor a kiadáscsökkentéseket „bénítónak” nevezte a fegyveres erők számára, és Leon Panetta, korábbi védelmi e hét elején arra figyelmeztetett, hogy 800 0000 Pentagon alkalmazottat „szabadságolhatnak”. Ford O’Connel republikánus stratéga szerint a „fűnyíró-törvénynek” hatályba kéne lépnie. „Az egyetlen kérdés az, hogy meddig fog tartani. Nem számítok arra, hogy néhány hónapnál tovább tartana”nyilatkozta, hozzátéve, hogy a kulcsfontosságú határnap március 27., amikor az elhúzódó költségvetési vitát be kell fejezni, hogy elkerüljék a kormány csődjét.
Az USA médiák részéről jelentkező nagy felhajtás ellenére a szakértők szerint a törvény hatása, bár érintene néhány területet, nem okozna gazdasági bénulást. Bár a Kongresszusi Költségvetési Hivatal szerint az USA GDP-jének növekedési üteme 0,7 százalékkal visszaeshetne, a közgazdászok véleménye szerint valószínűtlen a teljes recesszió bekövetkezése, bár a kiadáscsökkentések valószínűleg változatlanul hagynák a magas munkanélküliségi mutatókat. Valóban, a piacok továbbra is a csúcson vannak, a Dow Jones ipari átlag index csaknem rekord csúcson állt csütörtök délután, mielőtt kissé visszaesett volna a kereskedés végére, és az elemzők szerint a számok tükrében a piacnak nincs baja a fűnyíró-törvénnyel.
A költségvetési zárolásról szóló (fűnyíró-) törvény ténylegesen nem csökkenti a kiadásokat. Inkább a kiadások növekedési ütemét csökkenti, ami 85 milliárd dollárt tesz ki a 3 billió dolláros költségvetésen belül. O’Connell szerint a költségvetési zárolási törvény átengedése lenne talán a republikánusok egyetlen esélye arra, hogy Washington masszív kiadásait további csökkentésekkel faragják le. „Ez tényleg a legjobb lehetőség, amivel rendelkezni fognak” nyilatkozta.
Egyes szakértők szerint bármilyen fájdalmas intézkedés, amelyet a fűnyíró-törvény okozna, elhalványul azzal összevetve, hogy milyen hosszú-távú következményekkel jár, ha az országot elviselhetetlen mértékű jövőbeni adóssággal terhelik meg, ami leértékelné a nemzeti fizetőeszközt, és az amerikaiak áruvásárlási képességét semmisítené meg. Az elemzők azonban azt mondják, hogy kiadások csökkentése nem könnyű feladat, mert mindkét pártbéli törvényhozók a saját szent teheneiket akarják megvédeni, és egyik párt sem akar hozzányúlni a szociális járadékokhoz/segélyekhez, amelyek Washington kiadásai között vezetik a listát.
A kritikusok azt vetik Obama szemére, hogy pártpolitikai erőfeszítés részeként rájátszik a félelmekre, hogy a republikánusokkal szemben előnyre tegyen szert, és azzal vádolják, hogy a szövetségi kormány méretét és hatáskörét akarja növelni. Közben az amerikaiak 45 %-a úgy nyilatkozott, hogy elvárják a Kongresszustól, hogy állítsa le a csökkentéseket, míg 37%-uk azt mondta: azt akarja, hogy saját kongresszusi képviselője engedje a csökkentések hatályba lépését – derül ki a Gallup szerdán nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásából.