2025 május 17

Fókuszban a fogyasztóvédelem

Simon Gábor, a bizottság szocialista elnöke pénteken a most zárult tavaszi ülésszak munkáját értékelte háttérbeszélgetésen, és bejelentette: az őszi ülésszakon kiemelten foglalkozik majd a testület a magáncsőd intézményével, a devizahitelesek fogyasztói képviseletével a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a Magyar Nemzeti Bank összevonásáról ismét meghallgatja a pénzügyi jogok biztosát, illetve áttekinti a fogyasztóvédelmi kérdéseket a diszkont légitársaságoknál.

Úgy vélte, sok esetben eredményesen hívták fel a kormány és jogalkotók figyelmét az aktuális fogyasztóvédelmi kérdésekre, például a MÁV-ÁBE, vagy a gyermekétkeztetés ügyében, és többször is sikerült híd szerepet betölteni a fogyasztóvédelem szereplői, köztük a hatóságok, és a civil szervezetek között.

A fogyasztók széles körét érintő témák közül Simon Gábor az emelt szintű nyugdíjasházak tevékenységét, szolgáltatását emelte ki, ahol a bizottság a szociális ellátás külön kezelésére, az ellenőrzés, a színvonal emelésének fontosságára irányította a figyelmet.

A devizahitelesek helyzetét több esetben is áttekintette a bizottság, és rámutatott arra, hogy rendkívül magas a bírósági végrehajtás költsége, és hiányzik a magáncsőd intézménye.

A rezsicsökkentéssel összefüggésben a bizottság továbbra bonyolultnak tartja a fogyasztóknak küldött számlákat – mondta, és jelezte, hogy a témára még visszatérnek. Ugyancsak a rezsicsökkentéssel kapcsolatban megjegyezte azt is: energiatakarékossági beruházásokkal nagyobb mértékű megtakarítást lehetne elérni.

A bizottság a piac felügyelet erősítését, a szükséges jogszabályok megalkotását szorgalmazta az étrend-kiegészítőknél, gyógyhatású készítményeknél, és megállapította, hogy a szűkös étkezési normákból nehezen lehet megoldani a gyermekek, diétázók közétkeztetését – emlékeztetett.

Simon Gábor beszámolt arról is, hogy a ciklus kezdete óta a Fogyasztóvédelmi Bizottság 124 ülést tartott, ebből a 2013. évi tavaszi ülésszakban 22 ülés keretében 28 órán át tárgyaltak: 6 bizottsági állásfoglalást fogadtak el egyhangúlag, 21 törvényjavaslatot – ebből 7-et többször is – megvitattak, 2 jelentéssel foglalkoztak, saját hatáskörben a fogyasztók széles körét érintő 9 témát vizsgáltak meg, 2 meghallgatást tartottak, és nyílt nap keretében tájékozódtak a kiemelten védelemre szoruló, hátrányos helyzetű fogyasztókról.