2025 július 27

Fogynak a 9 A-sok

A Financial Times kedden ismertetett felmérése szerint csak az elmúlt egy évben 6 százalékkal, 2007 óta pedig 60 százalékkal zuhant a „kilenc A-s”, vagyis a három nagy hitelminősítő, a Moody’s Investors Service, a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings által egyaránt „AAA” – illetve a Moody’s jelölési módszertana alapján „Aaa” – osztályzattal ellátott szuverén adósságpapír-állomány a nemzetközi piacokon. A londoni gazdasági napilap kimutatása szerint jelenleg 5900 milliárd dollárnyi „AAA” besorolású állampapír forog a piacon, ami a teljes állománynak alig 11 százaléka.

AAA 121214Itt a pozitív fordulat

Az elmúlt években olyan, egykor megkérdőjelezhetetlen adósminőségű gazdaságok vesztették el „kilenc A-s” státusukat, mint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia vagy Franciaország. A Standard & Poor’s már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az „AAA” szuverén osztályzatot, egy fokozattal a jelenleg is érvényes „AA plusz”-ra süllyesztve a besorolást. Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta e döntését, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.

Az euróövezet minősítési dinamikájában mindazonáltal pozitív fordulat kezdődött. James McCormack, a Fitch Ratings szuverén besorolásokért felelős vezérigazgatója a Financial Timesnak elmondta, hogy a cég 2013 elején az euróövezeti országok kétharmadának adósosztályzatát tartotta nyilván leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással; ez az arány azóta egyharmadra csökkent.

Hosszú folyamat lesz a javítás…

Az európai fordulat azonban valószínűleg lassú lesz. Moritz Kraemer, a Standard & Poor’s besorolási igazgatója felidézte, hogy amikor Svédország és Finnország az 1990-es évek elején elvesztette „AAA” besorolását, egy évtizedbe telt azt visszaszerezni.

Bart Oosterveld, a Moody’s szuverén adósminősítési részlegének vezetője szerint akár 15 évnyi folyamatos kiigazításra is szükség lehet ahhoz, hogy az euróövezeti periféria gazdaságainak GDP-arányos államadósság-rátái visszasüllyedjenek a 60 százalékos maastrichti tűréshatárra.

…, de egyhültek a járványkockázatok

A Moody’s ugyanakkor az utóbbi időszakban sorra javítja a központi és a perifériális eurógazdaságok osztályzatait és osztályzati kilátásait.

Két hete Hollandia és Belgium „Aaa”, illetve „Aa3”, három hete Németország és Ausztria egyaránt „Aaa” besorolásának kilátását módosította negatívról stabilra.

kockázat_olló_vágás_123rfNégy hete az addigi „Baa3”-ról egy fokozattal „Baa2”-re emelte a spanyol államkötvények osztályzatát, és az új besorolásra további felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást állapított meg. A Moody’s ezzel levette a napirendről a befektetési ajánlású szuverén spanyol adósosztályzat megvonását. A cég módszertanában a „Baa3” besorolás a befektetésre ajánlott osztályzati sáv alsó széle, amelyről a spanyol adósbesorolás a Moody’s döntése után egy fokozattal feljebb került.

A Moody’s februárban stabilra javította az addigi negatívról a hosszú és rövid futamidejű olasz államkötvény-kötelezettségek „Baa2/Prime-2” szintű besorolásainak kilátását, az olasz államadósság-dinamika stabilizálódásával indokolva a döntést.

A cég e lépések indoklásában rendre hangsúlyozta azt a véleményét, hogy az euróövezeti intézményi keretrendszer javulása nyomán enyhültek a valutaunión belüli járványkockázatok.

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

Kapd meg a legújabb tőzsdei híreket, egyenesen az e-mail fiókodba.