
Felpörgött a magyar ipar
Decemberben igazi csúcsra ért az ipar
Decemberben a munkanaphatástól megtisztított index 4,4%-kal emelkedett. Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index decemberben 1,9%-kal csökkent.
Az elmúlt évben az ipari termelés motorja a járműgyártás volt. A termelés volumene 1,4%-kal volt nagyobb, mint az előző évben (2012-ben még 1,8%-os csökkenést figyeltünk meg). 2013 folyamán az ipari kibocsátás negyedévről negyedévre nőtt: az első negyedéves 3,7%-os visszaesésből eljutott az utolsó negyedévben regisztrált 5,4%-os növekedésig. A legnagyobb mértékű bővülést decemberben (6,8%), a mélypontot februárban (-5,9%) mértük.
Visszaesett az energiaipar
Az ipar nemzetgazdasági ágai közül 2013 decemberében a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva 8,6%-kal emelkedett, míg a csekély súlyú bányászaté 21,5%-kal csökkent.
Az energiaipar (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) kibocsátása számottevően, 14%-kal volt alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor. Az előző évinél enyhébb időjárás hatására mérséklődött fűtésigény is szerepet játszott a volumencsökkenésben (az Országos Meteorológiai Szolgálat közlése szerint 2013 decemberében a 2012. decemberi átlagos középhőmérsékletnél 1,8°C-kal mértek magasabbat).
Jobban teljesít a feldolgozóipar
2013 decemberében a feldolgozóipar tizenhárom alága közül nyolcban termelésbővülést, a többi alágban 2,5 és 14,5% közötti volumencsökkenést mértünk az előző év azonos hónapjához képest. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés közel egynegyedét képviselő járműgyártás mintegy másfélszeresére növelte a termelését. A kiugró teljesítményben a 2012. decemberi alacsony termelési szint is szerepet játszott.
A feldolgozóipari rangsorban második alág, a feldolgozóipari termelés több mint egynyolcadát kitevő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása 6,4%-kal bővült, mind a hazai, mind az export eladások növekedése következtében. A harmadik legnagyobb alág, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 14,5%-kal csökkent. Az iparágon belül a legnagyobb – a közel 40%-os – súlyú szakágazatban, a híradás-technikai berendezés gyártásában 17,9%-os visszaesést mértünk. A kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás kibocsátása jelentősen, 17,8%-kal nőtt, nagyrészt az üzemanyagok iránti kereslet emelkedésének köszönhetően. Átlag alatti volumenbővülést regisztráltunk a közepes súlyú fémalapanyag és fémfeldolgozási termék (2,5%), valamint a gép, gépi berendezés gyártásában (2,2%). Tartóssá vált a csökkenés a kisebb súlyú gyógyszergyártásban, az alág kibocsátása 11,5%-kal maradt el az egy évvel korábbitól.
Nem a bányászaté volt 2013
2013-ban az ipar nemzetgazdasági ágazatai közül a csekély súlyú bányászat termelése 13,9%-kal visszaesett az előző évhez viszonyítva (2012-ben még 8,0%-os növekedést mértünk). Az energiaipar kibocsátása 7,7%-kal kisebb volt az egy évvel korábbinál (akkor 3,4%-os volt a csökkenés üteme). A nemzetgazdasági ágon belül a legnagyobb súlyt (40%) képviselő villamosenergia-termelés jelentősen, 12,4%-kal csökkent.
A feldolgozóipari termelés volumene 2013 egészét tekintve 2,0%-kal volt nagyobb az előző évinél (2012-ben 1,7%-os mérséklődést regisztráltunk). A feldolgozóipar kibocsátása az első félévben még nem érte el az előző év szintjét, azonban a második félévben már 5,3%-kal meghaladta azt. A legnagyobb mértékű növekedést (8,6%) decemberben figyeltünk meg, míg februárban volt az év mélypontja (-4,9%). 2013-ban a feldolgozóipar 13 alága közül hatban mértünk növekedést, a többi alágban 0,3 és 12,3% közötti volumencsökkenést regisztráltunk 2012-höz képest.
A három legnagyobb súlyú alág közül a járműgyártás kibocsátása kiemelkedően, 19%-kal nőtt, ezzel szemben a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 12,3%-kal visszaesett. A két gépipari alágból a járműgyártás az év minden hónapjában növekedett (ebből a hónapok felében 20% feletti volt a bővülés), az utóbbi viszont egyetlen hónapban sem.
2013-ban az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása gyakorlatilag az előző év szintjén maradt (-0,3%), amely az értékesítés több mint egyharmadát kitevő exporteladások élénkülésének és a hazai eladások mérséklődésének az eredője. Átlag felett teljesített viszont a közepes súlyú vegyi anyag, termék gyártása: a termelés volumene éves szinten 6,4%-kal nőtt, főként a kivitel felfutásának köszönhetően. Éves szinten csökkenést regisztráltunk a szintén közepes súlyú gumi-, műanyag és nemfém ásványi termék (-2,7%), valamint a kisebb súlyú gyógyszergyártásban (-8,0%). 2012-ben még mindkét iparágban növekedés volt.
Növekedett az export
2013-ban az ipari export 4,9%-kal haladta meg az egy évvel korábbit (akkor éves szinten 0,7%-os volumencsökkenést mértünk), a kivitel növekedési üteme negyedévről negyedévre gyorsult. Decemberben 12,9%-kal nőttek a külpiaci eladások. Az év egészét tekintve a teljes ipari értékesítés 57,8, a feldolgozóipari értékesítés 72,2%-a került exportra. 2013-ban a feldolgozóipari export 3,7, decemberben 11,1%-kal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az exportértékesítés közel felét a feldolgozóipar két alága adta. A feldolgozóipari export mintegy harmadát képviselő járműgyártás exportvolumene éves szinten 18,4%-kal nőtt.
Hasonlóan a termeléshez, az év utolsó hónapja volt a tetőpont, amikor az iparág kivitele elérte a másfélszeresét az előző évinek. Decemberben a második legnagyobb alág, a számítógép, elektronikai, optikaitermék-gyártás exportvolumene – az egész évben tapasztalt csökkenő (12,5%) tendenciáját folytatva – számottevően, 15,8%-kal visszaesett.
Itthon nem olyan jók a számok
Az ipar belföldi értékesítése 2013-ban 1,8, decemberben 2,0%-kal csökkent 2012 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar hazai eladásai az év egészét tekintve 1,7%-kal mérséklődtek, azonban decemberben 6,6%-kal emelkedtek az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az előző évi kismértékű növekedés (1,2%) után 2013-ban a feldolgozóipar legnagyobb alága, a belföldi értékesítés több mint egynegyedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermékgyártás hazai eladásai 1,9%-kal csökkentek.
Decemberben ezzel szemben számottevően, 6,0%-kal nőtt a belföldi értékesítés. A feldolgozóipar hazai értékesítésének közel egyötödét adó kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás belföldi eladásaiban 2013-ban 2,4%-os csökkenést figyeltünk meg, az év utolsó két hónapjában azonban kétszámjegyű (11,5, és 10,5%) volumenbővülést regisztráltunk. Az előző évi 2,7%-os növekedés után a feldolgozóipar hazai eladásaiból majdnem egytizeddel részesülő harmadik legnagyobb alág, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek hazai eladásai 2013-ban 6,5%-kal csökkentek.
2013 decemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 84,9%-kal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. Az új exportrendelések kiugróan, 93,4%-kal nőttek, melynek hátterében egy hosszabb időszakra vonatkozó egyszeri nagy megrendelés áll. Az új belföldi rendelések is növekedtek 24,2%-kal. Az összes rendelésállomány 12,8%-kal haladta meg az előző év decemberit.
Az egy alkalmazásban állóra jutó ipari termelés 2013. évi 0,8%-os növekedése a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében mért – az előző évi 2,1%-os létszámcsökkenés után – 0,6%-os létszámnövekedés mellett következett be.
2013-ban Magyarország területi egységei közül az ipari termelés négy régióban nőtt az előző évhez képest. A legnagyobb mértékű volumenbővülést ebben az időszakban Dél-Alföldön (21,9%) regisztráltuk. A többi régióban 2,6 és 4,2% közötti volumencsökkenést mértünk.