
Ez az egyik legbiztosabb befektetés
„Alapvetően arról van szó, hogy a gazdag befektetők hol parkoltatják a többletjövedelmüket. Bankban nem akarják tartani a pénzüket, míg a matracba nem dughatják. A művészet pedig történetileg is a legjobb generációk közötti hozammal bír az összes eszközosztály közül” – mondta a Bloombergnek Todd Levin, a New York-i Levin Art Group igazgatója.
A bázeli vásáron egy Andy Warhol önarcképért 32 millió dollárt fizettek mindössze 15 perccel a megnyitó után. Azonban a többi szám is igen hatásos. Egy David Hockney tájkép 4 millióért, míg egy Fernand Leger festmény 3 millió dollárért ment el, de 250 ezer dollárt adtak egy Thomas Houseago szoborért is.
Kirobbanó emelkedés
Az Artnet C50 index, amely az 50 vezető kortárs és háború utáni művész piaci teljesítményét méri, 434 százalékot emelkedett 2003 és 2013 között. Ezzel olyan befektetési eszközosztályokat múlt felül, mint az arany, a bor vagy akár a részvény.
A művészeti eladások 8 százalékkal 47,4 milliárd euróra (65,9 milliárd dollár) emelkedtek 2012 és 2013 között, megközelítve ezzel a 2007-es csúcsot – írja a Bloomberg a holland European Fine Art Foundation jelentése alapján. Csak a múlt hónapban a New York-i aukciós házak 2,2 milliárd dollár értékben adtak el modern, impresszionista, háború utáni és kortárs műalkotásokat.
Nyoma sincs a medvének
A bázeli vásáron szinte nyomuk sem volt a riasztó medvepiaci kilátásoknak, mialatt a kereskedők erős vételi szándékkal találkoztak a széles nemzetközi közönség részéről. Először érkeztek vásárlók Kínából, Indiából és a Közel-Keletről. Az alpesi városban 34 ország 284 galériája fogadta a megjelent 86 ezer vendéget közel 4 milliárd dollár értékű műalkotással – derül ki az AXA becsléséből, amely a 45. alkalommal megrendezett vásár egyik szponzora volt.
Egy lépéssel mindenki előtt
A gazdag műgyűjtők egy friss felmérés szerint talán mindenkit megelőznek egy lépéssel. Ugyanis hatvan százaléka azoknak, akiknek legalább 3 millió dollárjuk van befektethető eszközökben, legalább 10 százalékot készpénzben tartanak – derül ki a Bank of America kutatásából. A múlt évben a megkérdezettek 56 százaléka nyilatkozott úgy, hogy jelentős vagyona van készpénzben.
Ezek a befektetők vélhetően rájöttek, hogy nem túl jövedelmező jelentős pénzösszeget parkoltatni készpénzben, amikor a központi bankok globálisan lenyomják a kamatlábakat. Éppen ezért a kutatás szerint a válaszadók 17 százaléka tervezi vagyona egy részét a készpénzből más eszközbe helyezni az elkövetkező 12 hónapban.